Kredi Kartı Borç Yapılandırma ve Taksitlendirme Olanakları

Kredi kartı ödemeleri düzenli bir geliri olup da daha sonra bu geliri kaybeden kişiler  veya ödeme miktarı gelirinin üzerine çıkanlar için büyük bir sıkıntı oluşturabilmektedir. İşsizlik sıkıntısı ile karşı karşıya kalanlar, ayağını yorganına göre uzatamayıp çözümü kredi kartlarında bulanlar açısından ödemelerini düzgün bir şekilde devam ettirmenin en pratik yolları kredi kartı borç yapılandırma ve kredi kartı borç taksitlendirme seçenekleridir.

Bankalar kart ödemelerinde düzensizlik gösteren ve ödemenin aylık asgari tutarını gerçekleştirmekte zorlanan müşterileri için icra takibi gibi işlemlere başvurmadan önce yeniden bir yapılandırma yaparak tahsilatlarını sağlamayı hedefler. Bu yeniden yapılandırma müşteri ile anlaşmalı bir biçimde belirlenen vade imkanları ile çeşitli faiz oranları uygulanarak borç miktarının bir kredi gibi taksitlendirilmesidir. Genelde bu faiz oranları ihtiyaç kredilerinden daha yüksek olmasına rağmen borç yapılandırmak zorunda kalmış kişiler kredi alamama ihtimallerine karşın yapılandırma yapmayı tercih etmektedirler.

Kredi kartı borç yapılandırma işleminde bankalar çeşitli kampanyalar düzenleyerek müşterilerini gerek internet sitelerinden, gerek mail göndermek suretiyle ya da telefonla bizzat arayıp haberdar ederler. Kredi kartı borç taksitlendirme niyeti olan müşterilerin bu yollarla bilgi sahibi olduktan sonra bankaya ilgili kanallardan dönüş yapması yeterli olacaktır. Telefon veya internet bankacılığı ile 5 dakika da yapılacak bir araştırmada ne kadar vade ile ne kadarlık bir faiz oranının yansıtılacağı ve aylık ödeme tutarının miktarı belirlenebilecek, gerekirse bu rakamların elektronik posta olarak gönderilmesi talep edilerek, işlem onaylanmadan önce kabul edilen yük miktarı yazılı olarak görülebilecektir.

Eğer kendi bankanız tarafından önerilen tutarları yüksek buluyor ve daha uygun faiz oranları ile kredi kartı borç yapılandırması yapmak istiyor iseniz farklı bankaların bu konudaki kampanyalarını da incelemeniz de fayda bulunmaktadır. Müşterisi olmadığınız bankalar da kredi kartı borç taksitlendirmesi yaparak sahip olduğunuz tüm kredi kartlarınıza ait borçları kapatabilmekte, bu ödemeleri tek bir banka üzerinden ve anlaştığınız vade ve faiz olanaklarıyla yapabilmenizi sağlayabilmektedir.

Fakat bu tarz işlemlere girmeden önce kendi durumunuzu gözden geçirmeniz daha önemlidir. Eğer henüz borçlarınızı aksatmadıysanız ve kredi puanınız düşmediyse ihtiyaç kredisi araştırması yapmanız faydanıza olabilir. Çünkü kredi kartı borç yapılandırma işlemi gerçekleştiğinde kartlarınız kullanıma kapatılır ve bu kartlar ile sadece borçlarınızı ödeyebilirsiniz. Ayrıca kredi kartı borç taksitlendirme yapıldığına dair bilgi ulusal kredi merkezi kuruluşuna yansıtılarak kredi puanınızın düşmesine, riskli gruplara girmenize neden olur. Tekrar kredi kartı almak veya kredi kullanmak konusunda zorluklar yaşamanız kaçınılmaz olacaktır. Bu nedenle asgari ödemeleri tam ve zamanında yaparak puanınızı düşürmeden ihtiyaç kredisi seçeneklerini gözden geçirmeyi unutmayın. Ayrıca ihtiyaç kredisi alırken borçlarınızı kapatmanın yanında ilk birkaç aylık kredi taksitlerini ödeyebileceğiniz bir tutarı da kenara atmanızda fayda var. Çünkü iş bulma süreci beklediğinizden daha uzun sürebilir ve bu zaman zarfında bu sefer de kredi taksitlerinizin gecikmesi sizin için sıkıntı oluşturacaktır. En azından ilk 2 ödemenin kenarda hazır tutulması birkaç ay daha rahat para kazanma gayreti içerisine girmenizi sağlayabilir. Kredi kartı borç yapılandırma işlemleri iyi araştırılması gereken bir konudur. Bu nedenle farklı bankaların bireysel uzmanları ile kredi kartı borç taksitlendirme hakkında konuşmadan karar vermeyin.

1 Yorum

  1. Pingback: Kredi ve Kredi Kartı Yapılandırma Nasıl Yapılır? | Kredi Notu Öğrenme - Kredi Notu Sorgulama ve Hesaplama

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir