Kredi Kartı Borç Taksitlendirme

Günümüzde neredeyse 3 kişiden 2’si kredi kartı kullanıyor. Ülkemizde kredi kartı kullanımının bilinçli olmadığını düşününce bu kredi kartı kullananların büyük bir çoğunluğu kredi kartı borçlarını ödemekte zorluk çekiyorlar. Özellikle kredi kartı limitinin maaşının 2 katından fazla olan kişileri düşünürsek kredi kartı borcunu ödeyemeyen ne kadar çok kişi olduğunu daha iyi anlarız. Aynı zamanda sadece 1 kredi kartıyla yetinmeyip birden çok kredi kartı kullanan kişi sayısı da oldukça fazla. Bu durumda birinin limiti bitince diğer kullanılıyor ve bu şekilde kredi kartı borçları oldukça yükseliyor. Kredi kartının bu şekilde bilinçsiz kullanılması kişileri borç bayağına sürüklüyor. Borçlanma sonucu ise alınan maaş sadece kredi kartı borcunu ödemeye yetiyor ve bu kredi kartı borçlanmasını daha da arttırıyor.

Kredi kartı borçları insanları çok zorladığı için ve sonucunda artık bu borçları ödeyemeyecek seviyeye getirdiği için bankalar da insanlara kredi kartı borcu taksitlendirme imkanı sağlıyor. Kredi kartı borçlarının taksitlendirilmesiyle beraber birçok kişi bankalar olan borlarını daha uygun bir şekilde ödüyor. Tabii kredi kartı borcu taksitlendirmesi yapıldıktan sonra bu borçta dolayı yaşanan stres ufak bir ders olmalı ve kredi kartı kullanımı konusunda daha da bilinçlenilmelidir.

KREDİ KARTI BORCU TAKSİTLENDİRMENİN ŞARTLARI VAR MI?

Kredi kartı borçlarından dolayı başı dertte olan kişiler kredi kartı borcu taksitlendirmenin bir şartı olup olmadığını merak ediyorlar. Kredi kartı borcu taksitlendirmenin şartları vardır. Hatta son yıllarda yağılan düzenlemelerde bu şartlarda değişikliklerde yapıldı. Kredi kartı borcu yapılandırması yapmak istiyorsanız ilk olarak bankalar sizlerin gelir durumunuza bakacak gelir durumunuz ve borcunuz kapsamında kredi kartı borcu taksitlendirilmesine uygunsanız kredi kartınızı taksitlendirebileceksiniz.

KREDİ KARTI BORCUMU NASIL TAKSİTLENDİRİRİM?

Kredi kartı borcunu taksitlendirmek yani yapılandırmak istiyorsanız ilk olarak müşterisi olduğunuz bankaları aramanız gerekir. Müşteri hizmetleri yapılandırma yapma imkanı sizlere sağlayabilir. Ama net olarak bilgi istiyorsanız bankaların şubelerine gitmeniz gerekir. Banka şubelerine giderek kredi kartı borcunuzu yapılandırabilirsiniz. Kredi kartı borcunuz yapılandırılırken borcunuzun üzerine belirli bir faiz uygulanacaktır.

Kredi kartı borcunuzu yapılandırabileceğiniz gibi bankalar tüketici kredisi kullanarak da bütün kredi kartı borçlarınızı ödeyebilirsiniz. Aynı zamanda son yapılan düzenlemelerle beraber kredi kartı borçlarınız farklı kartlara aitse tek bir borç olarak birleştirip sürekli başka karta ödemek yerine tek kart üzerinden ödeme yapabilirsiniz.

HANGİ BANKALAR KREDİ KARTI BORCU YAPILANDIRMASI YAPILMASINA İZİN VERİR?

İlk olarak kredi kartı borcu taksitlendirme yapabileceğiniz bankalardan birisi Akbank’tır. Akbank kredi kartı borcu taksitlendirmesinde kredi kartı borcunuzu 9 aya kadar taksitlendirebilirsiniz. Taksitlendirebileceğiniz tutar en az 200 TL iken en fazla 20 bin TL’dir. Taksitlendireceğiniz borcunuza aylık olarak yüzde 2,42 faiz uygulanır. Bu ek faiz oranı dışında Akbank, sizlerden kredi kartı borcu taksitlendirmesi için ek bir ücret talep etmez.

Kredi kartı borç taksitlendirmesi yapabileceğiniz ikinci banka ise Garanti Bankasıdır. Garanti Bankası kredi kartı borç taksitlendirme yapmak için 444 0 333 numaralı Garanti Bankası müşteri hizmetlerini arayabilirsiniz. Bunun dışında Garanti Bankası şubelerinden de kredi kartı borcu taksitlendirmesi yapabilirsiniz. Garanti Bankası kredi kartı borç taksitlendirme için minimum 500 TL borcunuzun olması gerekir. Maksimum şu kadar tutar diye bir tutar yoktur. Garanti Bankası’ndan 500 TL üzerinde ki bütün borçlarınızı yapılandırabilirsiniz. Garanti Bankası’nda kredi kartı borcu taksitlendirmeniz sonucunda uygulanacak faiz oranı ise yüzde 1.99 ile yüzde 1.69 arasında değişiklik göstermektedir. Bu değişiklik sizin borcunuzu kaç ay vadeye böleceğiniz ile alakalıdır.

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir