Kredi Kartı Başvurum Neden Reddedildi?

Günümüzde neredeyse he 3 kişiden 2’si kredi kartı kullanmaktadır. Kredi kartını giyim, dekorasyon, mobilya, eğitim gibi harcamalarımızda genellikle sık sık kullanırız. Özellikle fiyatı yüksek olan ürünler alacağımız zaman kredi kartına taksit yaptırabiliyoruz. Kredi kartı kullananlarında büyük bir çoğunluğu zaten bu yüzden kredi kartı kullanıyor. Ülkemizde kredi kartı kullanan kişilerin büyük bir çoğunluğunu gençler oluşturmaktadır.

Kredi kartı kullanımı bu kadar yaygın olunca bankalar kredi kartı borçlarının geri ödemesini almakta zorluk çekmeye başladı. Bu yüzden bankalar kredi kartı verirken oldukça seçici davranıyorlar. Bankalar sonuçta ticari kurumlardır. Bu yüzden kendi gelir kaynaklarını devam ettirebilmek için kredi veya kredi kartı verirken öncelikleri borçlarını geciktirmeden ödeyecek müşterilerdir.

Kredi kartı kullanmak istiyorsunuz ve kredi kartı başvurusu yaptığınız banka size olumsuz bir sonuçla mı geri döndü? Bu durum genellikle çoğu kullanıcının başına gelen bir durumdur.  Bunun nedenini merak ediyorsanız aslında kredi kartı başvurunuzun olumsuz sonuçlanmasının birden fazla nedeni vardır. Bu nedenlerden en büyüğü ise kredi notunuzun düşük olmasıdır diyebiliriz. Kredi notumuz bizim bankalardaki sicilimizi gösterdiği için kredi notumuz düşük olduğu takdirde bankalar bizim ödemelerden sorun yaşayacağımızı düşünerek kredi kartı başvurusunu olumsuz sonuçlandırmaktadır. Rahat bir şekilde kredi kartı almak istiyorsanız kredi notunuz en az 1400 olması gerekmektedir.

SÜREKLİ KREDİ KARTI BAŞVURUSU YAPIYORSANIZ BAŞVURUNUZ OLUMSUZ SONUÇLANABİLİR

Kredi kartınıza çok ihtiyacınız olabilir. Fakat böyle bir durumda sürekli kredi kartı başvurusu yaptığınız takdirde başvurunuz olumsuz sonuçlanabilir. Hatta olumsuz yanıt alınmasına rağmen sürekli kredi kartı başvurusu yaptığınız takdirde kredi notunuzda da düşüş olacaktır. Bu durum kredi içinde geçerlidir. Eğer olumsuz yanıt aldığınız takdirde sürekli kredi başvurusu yaparsanız kredi başvurunuz olumlu sonuçlanmaz ve kredi notunuzda düşüş olur.

DÜZENLİ GELİRİNİZ YOKSA KREDİ KARTI ALMANIZ ÇOK ZOR OLACAKTIR

Kredi kartı başvurusu olumsuz sonuçlanmasının en büyü sebeplerinden birisi bankaya göstereceğiniz bir gelirinizin olmaması olabilir. Bankalar sizlere kredi kartı verirken düzenli bir geliriniz olmasına dikkat ederler. Sonuçta aldığınız krediyi geri ödeme garantisini bankalara sunmanız gerekir. Bu yüzden eğer 6 aydır düzenli bir işte çalışmadığınız takdirde kredi kartı başvurunuz olumsuz sonuçlanabilir.

VAR OLAN BORÇLARINIZ DA KREDİ KARTI BAŞVURUNUZDA ÖNEMLİDİR

Kredi kartı başvurusu yaparken var olan borçlarınıza da dikkat edilir. Eğer var olan borçlarınız maaşınıza göre yüksekse kredi kartı alamayabilirsiniz. Bankalar, sizlere önceden verdiği kredi kartlarının borçlarını zor ödediğiniz zaman yeni kredi kartı vermesini bekleyemezsiniz. Kredi kartı borçlarınız dışında kredi borcunuzun olması da bankaların sizlere kredi vermesine engel durumlardandır. Bu yüzden yeni bir kredi kartı başvurusu yapmadan önce eğer durumunuz uygunsa borçlarınızı kapatmanızı tavsiye ederiz.

Şuan aktif olarak yani ödemeye devam ettiğiniz bir kredi borcunuz varsa bankalar bu krediyi risk olarak görerek kredi kartı başvurusunun olumsuz sonuçlanmasına sebep olabilir.

Kredi kartı başvurusunun olumlu sonuçlanıp sonuçlanmayacağını aslında az çok tahmin edebilirsiniz. Başvurunuzun olumlu sonuçlanıp sonuçlanmayacağını az çok anlamak için Findeks sitesine girip kredi notunuzu kontrol edebilirsiniz. Findeks’ten nasıl kredi notu öğreneceğiniz konusunda bir bilgi sahibi değilseniz Findeks Kredi Notu Öğrenmeyazımız sizlere detaylı bilgi verecektir.

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir