Kara Listede Olan Biri Kredi Kartı Alabilir mi?

Günümüzde kredi kartı kullanan kişilerin sayısı çok fazladır. Kullanamayanların büyük bir çoğunluğu ise geçmişte bankalarla yaşadıkları problemler yüzünden kredi kartı alamamaktadır. Bankalarda bir kere siciliniz bozulduğu zaman çoğu banka sizlere kredi kartı vermeyecektir. Bunun ana sebebi ise bankaların birer ticari kurumlar olduğu için gerek kredi gerekse kredi kartı gibi sundukları imkanlarda borçların düzenli ödenmesin istemektedir. Düzenli ödemeyen müşterilerine de yaptırımlar uygulayarak uzun bir süre bu imkanlardan faydalanmalarını engeller. Peki, bankalar daha önce ödemelerini aksatan bu kişilere nasıl anlar? Sorusunun cevabı ise; bizim bankalardan yaptığımız finansal işlemlere göre bizim bankalardaki sicilimizi gösteren kredi notlarımız vardır. Kredi notu 0 ile 1900 puan arasındadır. Bankalar da bu puanı kontrol ederek bizlerin geçmişteki ödemelerde sorun yaşayıp yaşamadığımızı görebilmektedir. Bu puanın yanı sıra eğer bir kişi kredi veya kredi kartı borcunuz uzun süre geciktirirse kara liste dediğimiz bir listeye girer ve bankalardan uzun süre kredi başvurularına olumsuz cevap alır.

Kara liste, bankalara olan borcunu uzun süre geciktirmiş ve bu bor yüzünden avukata verilmiş kişileri kapsar. Bu kişilerin uzun süre bankalardan kredi kullanımı ve kredi kartı talebinde bulunma gibi işlemleri olumsuz cevap alır.

HANGİ BANKALAR KARA LİSTEDE OLAN KİŞİLERE KREDİ VERİR?

Yazımızda sizlere kara listede bulunan bir kişinin kredi ve kredi kartı alması çok olduğunu belirttik. Fakat bazı istisnai durumlarda bankalar kara listede bulunan kişilere kredi ve kredi kartı vermektedir. Peki, hangi bankalar kara listede olan kişilere kredi verir? Aslında bu sorunun belli bir cevabı yoktur. Yazımızda sizlere şu şu bankalar sizlere kara listede olmanıza rağmen kredi verir diyemeyiz. Kara listeye girdiğiniz an kredi notunuz çok fazla düşeceği için bankalar sizleri borcunu ödemeyen müşteriler olarak görecektir. Bu yüzden de sizler kredi kartı vermekten çekinecektir. Kara listede çıkmak 5 yıllı bir süreci bulmaktadır. Sizlerin bu süreçteki bankalardan olan finansal işlemlerinize göre bu süreç daha da uzayabilir. Fakat kara listede olduğunuz sürece kredi notunuzu yükselterek bankalardan kredi Kartı alma ihtimalinizi yükseltebilirsiniz.

KREDİ NOTU NASIL YÜKSELTİLİR?

Kredi notu yükseltmeye geçmeden önce kredi notunu düşüren sebepleri bilmemiz lazım. Sizlere bu sebepleri daha önce “Kredi Notu Neden Düşer” yazımızda belirtmiştik. Yazımızda belirttiğimiz olaylar dolayısıyla kredi notumuz düşebilir. Kredi notu yükseltmek için ise ilk olarak bankalara olan borçlarınızı düzenli olarak ödemelisiniz mümkünse bütün borçlarınızı erkenden kapatmalısınız. Aynı zamanda son yapılan düzenlemeler kapsamında faturalı hat sahiplerinin telefon faturalarını ödeme düzeni de kredi notunu etkileyen faktörler arasına girmiştir. Bu yüzden telefon faturalarınızı düzenli ödemeye dikkat etmelisiniz. Hesabınızda düzenli para tutmanız da kredi notunuzu yükseltecektir. Bu yüzden maaşınız hesabınıza yattığı zaman maaşınızı direk çekmek yerine maaşınızı hesabınızda tutmanız sizlere kredi notunuzda artı olarak dönecektir.

KARA LİSTEDE OLANLAR NASIL KREDİ VEYA KREDİ KARTI BAŞVURUSU YAPMALI?

Kara listeye girdiğiniz takdirde uzun bir süre bankalardan kredi veya kredi kartı başvurunuzun olumlu sonuçlanmasını beklemeyin. Fakat yinede başvuruda bulunmak istiyorsanız başvurularınızı bankaların internet şubelerinden veya SMS ile yapmak yerine direk banka şubesine gitmeniz olumlu sonuç almanızı bir nebze artırmaktadır. Fakat bankaya giderken başvurunuzun onaylanması için borcunuzu ödeyebileceğinizi belirten belgeler götürmeniz gerekmektedir. Aynı zamanda günümüzde çoğu banka kefil gösterilmesi şartıyla kredi notu düşük olanlara ve kara listede olan kişilere kredi imkanı sağlamaktadır. Fakat kara listede olan kişiler kredi kartı almak için kefil göstereceği kişinin kredi notu yüksek olmalı.

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir