Kredi Faiz Hesaplama İşlemleri Nasıl Yapılır?

Yaşadığımız ülkenin şartlarını göz önünde bulundurunca pek çok kişi geçimini sağlarken zorluk yaşayabiliyor. Geleceğe dair yatırım yapmak isteyenler birikim yaparak bu süreci geçirmekte oldukça zorlandıkları için farklı alternatiflere başvurmak gerekebiliyor. Ev, araba satın almak isteyen, ya da evlenmek isteyen pek çok kişi ya ek iş bularak gelirini arttırma yoluna gitmeye çalışıyor ya da bankalar ile iletişime geçerek kredi çekmeyi deniyor. Kredi çekme düşüncesinde olanların en çok dikkat etmesi gereken konulardan biri de kredi faiz hesaplama işlemleri olmalı. Günümüzde eş dosttan borç alma ihtimali de çok düşük bir ihtimal olduğu ve ek iş de kısa vadede sorunları çözmek için yeterli olmadığı için genel sonuç kredi çekmek yönünde oluyor. Peki kredi nedir, çekmek gerçekten karlı bir sonuca ulaştırır mı? Kredi faiz hesaplama aşamaları herkesin yapabileceği işlemlerden mi oluşuyor? Bu yazımızda kredi çekmeyi düşünen ve kafasında bunun gibi pek çok soru işareti olan kişiler için bilgi vereceğiz.

Kredi Nedir?

Herhangi bir alışverişiniz için nakit paraya ihtiyacınız var ve yakın çevrenizden bunu karşılayamıyorsanız bankaların belirli bir miktarda ödünç para vermesi işlemine kredi ismi verilir. Bankalar kredi alabilecek şartlara uygun olan müşteriler için kredi faiz hesaplama işlemlerini de gerçekleştirerek iki şekilde kredi verebilirler. Birincisi, ihtiyacınız olan alışverişin yapılabilmesi için gerekli olan ücretin nakit olarak verilmesi, ikincisi ise, kredi kartları ile size tahsis edilen limit içerisinde üye iş yerlerinde kullanabileceğiniz kredidir.

Kredi Faizi Nedir?

Acil nakit ihtiyacınızı karşıladığınız bankalar borç verme riskini karşılamak ve kullanmanıza izin verdikleri paranın üzerinden kar sağlamak için belirli yöntemler ile kredi faiz hesaplama işlemlerini gerçekleştirirler ve ödemelerinizde ana para ile birlikte faiz ödemesi de tahsil ederler.

Hangi Durumlarda Kredi Çekilebilir?

Aslında kabaca tarif etmek gerekirse paraya ihtiyacınız olan ve kredi faiz hesaplama sonrasında çıkan faiz farkını ödemeyi kabul ettiğiniz her durumda kredi çekebilirsiniz. Ancak detaylandırmak gerekirse pek çok kişi ev ya da araba almak için, evlenmek için, tatile gitmek, hastane ücretlerini karşılamak için ya da eğitim harcamaları için kredi çekmeyi tercih edebiliyor. Bankalar tüketicilerin ihtiyaçlarını karşılama doğrultusunda kurulan finansal destek kurumları olduğu için bu konuda kredi kullanmak isteyen pek kişiye kendi menfaatlerini de koruyarak kredi verebiliyorlar. Genellikle pek çok banka hem tüketici hem de kendi menfaatleri doğrultusunda kredi faiz hesaplama işlemlerini gerçekleştirdikten sonra eğer çok sorunlu bir finansal geçmişiniz yoksa kredi ödemesi yapıyor.

Yatırım Amaçlı Kredi Çekilebilir Mi?

Kredi çekme konusunda dikkat etmeniz gereken konulardan biri de çektiğiniz kredinin size getireceği menfaatin araştırmasını doğru yapmaktır. Acil para ihtiyacı olan konularda ani kararlar verip herhangi bir banka ile iletişime geçilebiliyor. Ancak acil nakde ihtiyacınız ve sadece yatırım yapmak istiyorsanız bu konuda iyi düşünmeniz gerekiyor. Zaman zaman pek çok kişi kredi çekerek yatırım yapabiliyor. Örneğin; bir iş yerine yatırım yapmayı planlıyorsunuz kredi faiz hesaplama işlemlerine göre ödediğiniz faiz kısa vadede size gelir olarak dönecek, kredi çekip değerli maden yükselişinden ya da döviz yükselişinden faydalanmak istiyorsunuz veya günümüzde olduğu gibi konut kredisi faizlerinde düşüş yaşandı ve kredi faiz hesaplama yaptığınızda aldığınız ev kısa sürede daha fazla gelir getirecek bu durumda tabii ki yatırım amaçlı kredi çekebilirsiniz. Burada dikkat etmeniz gereken konu çektiğiniz kredinin size olan maliyeti ile yatırım yaptığınız alanın getirisi. Eğer kredi faiz hesaplama yapıyor ve gelirin çok üzerinde bir faiz ödemesi ile karşılaşıyorsanız yatırım amaçlı kredi çekmek pek makul bir seçenek olmayacaktır.

Kredi Geri Ödemeleri Nasıl Yapılır?

Kredi çekmeye karar verdikten sonra iletişime geçtiğiniz banka size çekeceğiniz kredi için kredi faiz hesaplama işlemlerini gerçekleştirecektir. Eğer tutar sizin için de uygunsa banka sizin içinde uygun olan bir geri ödeme planı çıkaracaktır. Genellikle bankalar bunu aylık olarak belirlerler ve belirli bir vadeye bölerler.

Kredi Çekmeye Karar Verdikten Sonra Ne Yapmak Gerekir?

Eğer nakit ihtiyacınızı başka bir şekilde karşılayamıyor ve kredi faizi hesaplama sonucunda çıkan faiz farkını ödemeyi kabul ediyorsanız; çekeceğiniz kredi türüne göre bir işlem sürecinden geçmeniz gerekiyor. Örneğin Ev Kredisi Çekecekseniz;

  • Öncelikle sizin için en uygun evi tercih ettikten sonra evin kredi için uygun olup olmadığını kontrol etmelisiniz seçeceğiniz evin herhangi bir imar sorunun olması kredi onaylanmasına izin vermeyecektir. Ve bu aşamada kendi girişimleriniz ile yaptığınız kredi faiz hesaplama çalışmaları ve bankalarla görüşme işlemleri boşa gidecektir. Eğer ev bankanın kredi verme şartlarına uygun değil ise kredi faiz hesaplama işlemleri boşa gittiği gibi bankanın ev için gönderdiği ekspertiz bedeli de boşa gidecektir. Çünkü ekspertiz şirketleri ödemeyi peşin alılar ve kredi onaylanmasa da ödemeyi iade etmezler.
  • Sizin için ve kredi çekmeye en uygun evi bulduktan sonra kredi faiz hesaplama işlemlerine geçmeden önce kredi notunuzu öğrenmeniz sizin açınızdan çok önemli olacaktır. Kredi notunuzu bilmeniz banka ile görüşmeden önce sizin hakkınızda verilecek kredi sonucu için az çok bilgi sahibi olmanızı sağlar. Kredi notu yüksek olan kişiler her zaman bir adım önde olacağı için bankaların kredi faiz hesaplama işlemlerine ya da sizin için çıkarılan dosya masraflarına karşı yüksek kredi notunuz ile güvenilir müşteri olduğunuzu belirterek pazarlık yapma imkânını sahip olursunuz.
  • Kredi notunuz da öğrendikten sonra isterseniz bankaların internet siteleri üzerinden kredi faiz hesaplama uygulamalarını kullanabilir ya da banka şubeleri ile birebir iletişime geçerek kredi talebinizi belirtebilir ve yapılan kredi faiz hesaplama işlemleri sonucunda çıkan sonuca göre o banka ile çalışıp çalışmama kararı verebilirsiniz.
  • Bu iki yöntemi kullanabileceğiniz gibi isterseniz internette hizmet veren kredi faiz hesaplama sitelerinden de faydalanabilir ve sizin için en uygun krediyi bulabilirsiniz.
  • Bunların dışında finansal bilgilerinizi kullanarak da kredi faiz hesaplama işlemlerini gerçekleştirebilirsiniz ancak bankaların hangi faiz türüne göre işlem yapacağının net bilgisine ulaşmadan yapılan kredi faiz hesaplama işlemleri sizi doğru bir sonuca ulaştırmayacaktır.

Kredi Notu Nedir?

Kredi almayı düşünen insanların en dikkat etmesi gereken konulardan biri de kredi notudur. Kredi çekme döneminde en önemli safha kredi faiz hesaplama aşaması gibi görülse de eğer düşük bir kredi notunuz varsa işler tam tersi bir pozisyon alabilir. Kredi notu, bankalar tarafından görünür kıldığınız finansal işlemlerinizin, bankalar tarafından görünüşü sonucu sizin için verilmiş bir kredi itibarıdır. Bu not pek çok banka tarafından referans alınır ve kredi verilip verilememesi bu duruma göre netleşir.

Kredi Notunun Düşük ya da Yüksek Olması Ne Demek?

Eğer daha önce çektiğiniz bir krediyi ödemediniz ya da ödemlerinizi geciktirdiyseniz ya da bekleyen kredi kartı borçlarınız varsa, karşılıksız çıkan çek ve senetler ile bu liste devam edip gidiyorsa bankalar size kredi verme riskini göze almak istemeyecektir. Ya da kredi vererek aldığı riski kredi faiz hesaplama yöntemleri ile bir nebze olsun düşürmek için sizin için yüksek faizli kredi vermek isteyecektir. Fakat bu saydığımız örneklerin tam tersi bir kredi puanınız varsa bankalar ile pazarlık gücünü elde edebilir ve kredi faiz hesaplama ya da dosya masrafı hesaplama koşullarında kendi menfaatinizi koruyabilirsiniz.

Kredi Faiz Hesaplama Nasıl Yapılır?

Kredi faiz hesaplama işlemleri için kredi çekmeyi düşündüğünüz bankaların internet sitelerine girerek bankanın size vereceği kredi için uygulayacağı kredi faiz hesaplama sonucunu görebilirsiniz. Ancak kredi çekme döneminde en uygun ve en karlı krediyi arama pozisyonunda olunduğu için bankalarda tek tek kredi faiz hesaplama işlemlerini yaptırmak yerine bu konuda hizmet veren internet sitelerini ziyaret etmek hem daha kolay olacak hem de daha az zaman kaybetmenizi sağlayacaktır. Herhangi bir kredi faizi hesaplama sitesine girerek sitenin kredi faiz hesaplama işlemleri konusundaki yönlendirmelerini takip edip kısa sürede tüm bankaların sizin için verdiği kredi faiz hesaplama sonuçlarını görebilir ve bu sonuca göre sizin için en uygun teklifi veren banka yetkilileri ile görüşebilirsiniz.

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir