İhtiyaç Kredisi Hesaplama

İhtiyaç kredisi, bankaların müşterilerine en fazla kullandırttığı kredi türüdür. Düşük tutarlarda ve yüksek vade sayılarında kullanılabilmesi ihtiyaç kredilerinin sıklıkla tercih edilmesini sağlamaktadır. Kişilerin ihtiyaçlarının her geçen gün biraz daha artması buna karşılık gelirlerinin sabit kalması ihtiyaç kredilerine olan talebi artıran önemli unsurlardan bir tanesidir. Durum böyle olunca ihtiyaç kredisi hesaplama ve en uygun ihtiyaç kredisini bulma arayışı yoğun bir şekilde yapılmaktadır. Her banka rekabet üstünlüğü sağlamak ve müşteri sayısını artırmak için çok farklı kampanyalar ve faiz oranları ile ihtiyaç kredisi paketlerini müşterilerine sunmaktadır. Her banka ihtiyaç kredisi hesaplama işlemini kendi belirlediği stratejiler doğrultusunda yapmaktadır.

İhtiyaç Kredisi Kimlere Verilir?

İhtiyaç kredisi hesaplama işlemini yapmadan önce ilk olarak bankaların hangi şartlarda bu krediyi verdiğini bilmek gerekir. Banka kredi vereceği kişilerin bazı temel şartları taşımasını istemekte ve herkese kredi vermemektedir. Bu şartlardan ilki ve en önemlisi kredi puanıdır. Kredi puanı, kişinin son 5 yıldaki tüm bankacılık işlemlerinin takip edilmesi sonucu ortaya çıkan bir puandır. Geçmiş dönemde çekilen kredilerin veya kullanılan kredi kartlarının borçlarını ödeme düzeni kredi puanını olumlu etkilemekte ve kredi kullanılmasını kolaylaştırmaktadır. Daha önce başkasının kullandığı bir krediye kefil olmuşsanız bu da kredi kullanmanızı etkileyebilir. Kime kefil olunduğu ve kefil olunan kişinin borcunu zamanında ödeyip ödemediği önemlidir.

İhtiyaç kredisi çekebilmek için aylık sabit bir gelirin olması ve bunun belgelendirilmesi gerekir. Bankalar kredi taksitlerini ödeyebileceğini düşündüğü kişilere kredi vermekte, bu yüzden başvuru yapan kişilerin aylık sabit bir gelirlerinin olmasını talep etmektedir. Bununla beraber bankada mevcut durumda bulunan varlık durumu ve miktarı da kredi çekmeyi etkilemektedir.

İhtiyaç Kredisi Hesaplama İşlemi Nasıl Yapılır?

İhtiyaç kredisi hesaplama işlemi uygun bir kredi çekmek ve bankalar arasında karşılaştırma yapmak için son derece önemlidir. İhtiyaç kredisi hesaplama işlemini yapmadan direkt bir bankaya giderek kredi başvuru yapılması, olası fazla tutarların ödenmesine neden olabilir. İhtiyaç kredisi hesaplama işlemi yapılırken öncelikle gelir gider dengesinin net bir şekilde belirlenmesi gerekmektedir. Aylık ödenecek taksit tutarlarının bütçeyi çok zorlamaması ve makul seviyelerde olması gerekir. ihtiyaç kredisi hesaplama ve vade sayısını belirlemeden önce unutulmaması gereken nokta; ihtiyaç kredilerinin 48 ay vade ile sınırlandırılmış olmasıdır. Bu vade sayısının daha üzerinde bir taksit tutarı belirlenmesi söz konusu değildir. Vade sayısı ile beraber faiz oranları da ihtiyaç kredisi hesaplama sürecinde dikkat edilmesi gereken bir noktadır. Bankaların uyguladığı faiz oranlarının alt ve üst sınırları Merkez Bankası tarafından belirlenmektedir. Her banka bu sınırlar içerisinde farklı faiz oranları ile ihtiyaç kredisi hizmeti vermektedir.

İhtiyaç Kredisi Dosya Masrafları

İhtiyaç kredisi hesaplama sürecinde bankaların müşterilerinden aldığı dosya masraflarının da mutlaka göz önünde bulundurulması gerekir. Dosya masrafı genellikle çekilen kredi tutarının binde 5’i kadar bir tutar olarak belirlenir. Ancak bazı özel kampanyalar düzenlenerek bu dosya masrafı daha az tutarlarda belirlenebilmekte veya hiç alınmamaktadır. Dosya masrafsız kredi veren bankalar, ihtiyaç kredisi hesaplama işlemi yaparken titizlikle araştırılmalıdır. Bazı bankalar dosya masrafını farklı isimler altında da müşterilerinden talep edebilmektedir. Ya da dosya masrafı almayarak bu farkı faiz oranlarına yansıtan bankalar da bulunmaktadır. İhtiyaç kredisi hesaplama sürecinde tüm bu detaylara dikkat edilmesi ve en uygun kredinin belirlenmesi önemlidir.

İnternet Üzerinden İhtiyaç Kredisi Hesaplama

Teknolojinin gelişmesi ve internet kullanımının çok geniş bir ağa yayılması her sektörü olduğu gibi bankacılık sektörünü de doğrudan etkilemiştir. Özellikle ihtiyaç kredisi hesaplama işlemi için internet sıklıkla kullanılan bir araçtır. Müşteriler artık şubeye gitmeden, diledikleri yerden ve istedikleri zamanda ihtiyaç kredisi hesaplama işlemini yapabilmektedirler. Bu işlemi hem bankaların internet sitesine girerek hem de bağımsız internet sitelerini kullanarak yapmak mümkündür. İhtiyaç kredisi hesaplama işlemi için özel olarak tasarlanan web siteleri, müşterilere aynı ekranda tüm bankaları karşılaştırma imkanı sunmaktadır. Bu siteler aracılığı ile çekilecek kredi tutarı ve aylık ödenmek istenen taksit tutarı gibi basit bilgiler girilerek, tüm bankaların ihtiyaç kredisi faiz oranlarını ve ödeme planlarını görmek mümkündür.

Bu yolu tercih etmeyen kişiler bankaların web sitelerine girerek de ayrı ayrı ihtiyaç kredisi hesaplama işlemini yapabilirler. Ülkemizdeki tüm bankaların internet sitesinde ihtiyaç kredisi hesaplama motoru bulunmakta ve çok kolay bir şekilde hesaplama işlemi yapılabilmektedir.

İhtiyaç Kredisi hesaplarken Dikkat Edilmesi Gerekenler Nelerdir?

İnternet üzerinden veya farklı kaynaklardan ihtiyaç kredisi hesaplama işlemi yaparken bankaların mevut kampanyalarının dikkatli bir şekilde incelenmesi gerekir. Özel kampanyalar ihtiyaç kredisi hesaplama sürecinde olan müşterilerin daha uygun kredi kullanmasını sağlayabilir. Bunun yanında özellikle internet üzerinde yapılan ihtiyaç kredisi hesaplama işleminin sonuçlarının bankanın kendi sitesinden veya şubesinden teyit edilmesi gerekebilir. Bazı siteler yanlış faiz oranları ile müşterilere farklı bilgiler verebilmektedir.

Örnek İhtiyaç Kredisi Hesaplama

Her bankanın uyguladığı faiz oranı ve diğer masraf tutarları farklıdır. Bu faiz oranları kişinin kredi puanına göre de değişebilmekte ve yüksek kredi puanı olan kişiler daha uygun faiz oranları ile ihtiyaç kredisi kullanabilmektedir. Bunun dışında bankanın genel olarak belirlediği faiz oranları vardır. Bu oranlar baz alınarak ihtiyaç kredisi hesaplama işlemi yapılabilir.

Örneğin İş Bankası’ndan 10.000 TL ihtiyaç kredisi 12 ay vadeli olarak çekilmek istendiği takdirde, % 1,24 faiz oranı ile aylık ödenmesi gereken kredi taksiti 916,11 TL, toplam ödenmesi gereken kredi tutarı ise 11,043 TL olmaktadır. Bu tutar ve vade sayısı Garanti Bankası’ndan çekilmek istenirse, %1,73 faiz oranı ile aylık ödenmesi gereken kredi taksiti 950,02 TL, toplam ödenmesi gereken kredi tutarı ise 11,452 TL olmaktadır.

Bu tutar 24 ay vadeli çekildiği takdirde ise, İş Bankası’ndan aylık ödeme tutarı 498,55 TL, ödenen toplam kredi miktarı ise 12,015 TL olmaktadır. Garanti Bankası’nda ise, aylık kredi taksit tutarı 531,83 TL, toplam ödenen kredi miktarı ise 12,816 TL olarak hesaplanmaktadır.

Görüldüğü gibi ihtiyaç kredisi hesaplama işlemi bankadan bankaya farklılık gösterebilmektedir. En uygun kredinin çekilebilmesi için ihtiyaç kredisi hesaplama sürecinin titizlikle yapılması önem arz etmektedir.

İhtiyaç Kredisi Başvurusu

En çok kullanılan kredi türü olan ihtiyaç kredisi için farklı başvuru yolları bulunmaktadır. İhtiyaç kredisi hesaplama işleminde olduğu gibi başvuru işlemleri de internet üzerinden yapılabilmektedir. Özellikle müşterisi olduğunuz bankanın internet bankacılığı üzerinden ihtiyaç kredisi hesaplama işlemini kolaylıkla yapabilir ve aynı anda kredi başvurusunu gerçekleştirebilirsiniz. Bu işlemi bankanın mobil uygulaması üzerinden de yapabilirsiniz. Kredi puanı yüksek olan kişiler çoğu zaman banka şubesine gitmeye gerek kalmadan online olarak ihtiyaç kredisi başvurusu yapabilmekte ve kredi kullanabilmektedir.  İnternet üzerinden başvuru yapmak istemeyen kişilerin, bankanın herhangi bir şubesine giderek başvuru yapması gerekmektedir. Bankalar başvuru sırasında bazı evrakların temin edilmesini isteyebilir. Kimlik fotokopisi, gelir belgesi gibi evrakların başvuru sırasında hazır olarak bulundurulması başvuru sürecini kısaltacaktır.

1 Yorum

  1. Pingback: İhtiyaç Kredisi Hesaplama | Kredi N...

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir