EV KREDİSİ HESAPLAMA

Yaşadığımız ülke şartlarını göz önünde bulundurduğumuzda kira ödemek insanları çok fazla zorlayan ve maddi manevi zorlayan bir durum. Yıllarca belli bir miktar ödüyorsunuz ve elinizde kalan bir şey yok. Kira sisteminde yaşadığınız eve yaşadığınız zaman dilimi kadar ücret ödüyorsunuz peki bu durum bir ömür boyu devam ederse? Geliri düşük olan, evde çalışan sayısı az olan aileler kira ödemek konusunda daha çok sıkıntı yaşıyorlar. Zaman geçtikçe kira giderleri ile birlikte yaşam giderleri de artıyor ve bu durum içinden çıkılamaz bir hale geliyor.

Kira derdinden kurtulmak isteyenler için 2000’ li yıllardan beri tüketicinin dikkatini çeken mortgage kredisi kullanılmak istese de ev kredisi hesaplama işlemi sonucu birçok tüketiciyi yüksek faiz oranları korkuttu. Amerika Birleşik Devletleri’ nde düşük gelirli kişilerin ev sahibi olması için başlatılan mortgage, sonunda tüm dünyayı etkilen bir kriz ile adını duyurunca pek çok tüketici çekimserlikle yaklaştı. Konut kredisi ülkemizde 5582 sayılı kanun ile uygulanmaya başladı.

EV KREDİSİ HESAPLAMA

Devletin’ de teşviki ile önce kamu bankaları sonrasında ülkede bankacılık sektöründe önemli bir yere sahip olan özel bankalar peş peşe kredi faiz oranlarında düşüş açıklamaya başladı. Kamu bankaları ile başlayan bu düşüş son günlerde açıklanan oranlara bakıldığında ortalama olarak 0,90 oranında bu oran  da ev sahibi olmak isteyenler için sonra ev kredisi hesaplama girişiminde bulunmak için yeterli.

Son günlerde yaşanan ev kredisi banka faiz oranlarının düşüşü, düşük geliri olan, yatırım yapmak isteyen, evlenmeyi düşünen, yaşı genç olmasına rağmen ileride kira derdi ile uğraşmak istemeyen pek çok kişinin ilgisini çekiyor. Kira öder gibi ev sahibi olma düşüncesini benimseyenler ev kredisi hesaplama derdine düştü bile. Bankaların faiz düşürmesi ile harekete geçmek için acele eden tüketiciler girdikleri ev kredisi hesaplama telaşında belirli konulara dikkat etmeliler. Konu hakkında detaylı bilgilere sahip olunmadığı taktirde yanlış hamlelerle bu kazanç elde edilebilecek dönem kaçırılabilir. Yazımızın devamında sizler için ev kredisi çekme şartları, ev kredisi hesaplama, ev kredisi çekme aşamasında dikkat edilmesi gereken konular hakkında detaylı bilgi vereceğiz.

 • Ev kredisi hesaplama işlemlerine nereden başlamalıyız?

Öncelikle yüklü bir borcun altına gireceğiniz için akılcı ve planlı hareket etmelisiniz. Düşen faizlerin heyecanı ile acele karar vermeniz sonunda memnun olmayacağınız bir hal içinde olmanızı sağlayacaksa bu bir kar değil zarardır. Ev alma düşüncesini borç ödeme döneminde bu sorumluluğu sizinle birlikte alacak kişiler ile (eşiniz, çocuklarınız, aileniz gibi) paylaşın. Onların bu konuda görüş ve desteklerini alın eğer ödeme planınızda sıkıntı yaşadığınızda ilk başvuracağınız kişiler yakın çevreniz olacak. Bütün aşamalarla (ev bulma, ev kredisi hesaplama, banka ile görüşme gibi) ya mutlaka kendiniz ilgilenin ya da konuya hâkim bir kişi ile irtibatta olun.

 • Mutlaka gerçekçi bir ödeme planı çıkarın, bankalar ile yapılan görüşmede onlar sizin için ev kredisi hesaplama işlemlerini yapıp belli miktarda aylık ödemeyi belirleyecektir. Ancak bu durumu siz belirlemelisiniz. Toplam aile gelirinizi hesaplayın, elinize net geçen para üzerinden ödeyebileceğiniz net rakamı çıkarın (hastalık gibi acil durumlarla karşılaşabilirsiniz, kredi ödemenizi gelirinizi sıfırlayacak şekilde ayarlamayın) banka ile yapacağınız görüşmede bu tutarın üzerine çıkmayın.
 • Ev sahibi olmak düşüncesi mantıklı olması ile birlikte duygusal bir karardır. Alacağınız ev bundan sonrası için hayallerinizi yaşayacağınız, yeni bir başlangıç yapacağınız bir alan kısaca yuvanız olacağı için biranda karar verip sonrasında pişman olmamak için kapsamlı bir araştırma yapın. Alacağınız evin alım aşaması (ev kredisi hesaplama, en uygun faiz oranını bulma, doğru banka ile iletişime geçme gibi) önemli olduğu kadar, alacağınız eve karar verme aşaması da çok önemlidir. Evin toplu taşıma araçlarına yakınlığı, bulunduğu mevki, çocuğunuz varsa okullara olan uzaklığı, satmayı düşürseniz günümüz şartlarında talep görüp görmeyeceği, evin genel yaşam standartlarına uygunluğu, gibi konular üzerinde düşünülmesi ve karar verilmesi gereken konular, sadece ev sahibi olma şartlarının cazibesine kapılarak aldığınız ev, fikirleriniz değiştiğinde kredi ödemesi uzun bir zaman dilimini kapsayacağı için sizin adınıza sıkıntılı olabilir.
 • Alacağınız eve karar verdikten sonra yapmanız gereken bir diğer iş de ev hakkında araştırma yapmaktır. Ev kredisi hesaplama aşamasında en çok yapılan hatalardan biri ev hakkında tam net bilgiye sahip olunmamasıdır. Yani evin üzerinde herhangi bir ipotek var mı, ev kredi için kullanılmış mı, iskân ile alakalı herhangi bir problem var mı gibi detayları bilmeniz eksper aşamasında işinizi kolaylaştıracaktır.
 • Ev sahibi olmak isteyen pek çok kişi ekonomik olması açısından inşaat halinde av almayı da talep edebiliyor. Bu aşamada da evin yapımını üstlenen firma ile alakalı kapsamlı bir araştırma yapmalısınız, inşaatın verilen sürede tamamlanmaması gibi durumlar mağduriyet yaşamanıza sebep olacaktır. Bu durumda motivasyonunuzu etkiler yaptığınız tüm ev kredisi hesaplama araştırmaları, uygun mekânı bulma çalışmaları, kredi notu bulma ve kredi işlemleri gibi uzun ve yorucu sürecin sonunda; zamanında bitmeyen inşaat sizi ödeme döneminde daha çok sıkıntıya sokacaktır.

Almak istediğiniz evin fiziksel şartlarını belirleyip evi bulduktan sonra ev kredisi hesaplama konusundaki çalışmanız için atmanız gereken diğer bir adım da kredi notu raporunuzu öğrenmek olmalı.

 • Kredi notunu nedir?

Öncelikle kredi notunuzu bilmeniz sizin ev kredisi hesaplama ve ev alma sürecindeki durumunuzu belirlemeniz açısından çok önemlidir. Eğer yüksek ihtimalle kredi notunuzun düşük olmasını bekliyorsanız ev bulma sırasında kredi notunuz ile de ilgilenmelisiniz. Kredi notu raporu tabiri caizse sizin bankalar tarafından nasıl göründüğünüzün sonucudur. Bankacılık işlemleri ile ilgili yapmış olduğunuz her hareket bankalar tarafından izlenmektedir. Kredi kartı borçlarınız, geciken kredi ödemeleriniz, karşılıksız çıkan çekler gibi olumlu ya da olumsuz her finansal hareketiniz kayıt altındadır. Bu durumunuza istinaden bankalar sizin ya da firmanız hakkında bir güvenilirlik notu açıklayıp, kredi vermek için uygun olup olmadığınıza dair karar veririler.

Kredi talebinize olumlu yanıt verilmesi için gereken kredi notu ortalama olarak 1900 civarıdır. Kredi notunuzun yüksek olması banka ile yaptığınız görüşmede, faiz oranı vade, kredi masrafları gibi konularda pazarlık gücünü elde tutmanızı sağlar. Eğer kredi notunuz bu rakamın çok altında çıkarsa bu arada yapmış olduğunuz, ev bulma, ev kredisi hesaplama gibi birçok işlem boşuna yapılmış olacak ve ev hayallerinize veda etmek zorunda kalacaksınız. Çünkü görüştüğünüz banka kredi notunuz düşük olması sebebi ile ya hiç kredi vermeyecek ya da istediğinizin çok altında kredi verecektir. Kredi notunuzu yükseltmek için tüm borçlarınızı kapatmalı, düzenli harcama ve ödeme yapmalı, bankalar için risk oranı az olan müşteri pozisyonuna gelmelisiniz. Bu not yükseltme dönemi de 1 ila 6 ay arasında değişebilir.

 • Kredi notu nereden öğrenilebilir?

Bankalar ve kredi kayıt bürosu tarafından kurulan findeks internet sitesinden ya da GSM operatörlerinin sunduğu hizmetleri kullanarak kredi notunuzu kolaylıkla öğrenebilirsiniz.

 • Kredi notumu öğrenmek için Findeks’i nasıl kullanılır?

İlk iş olarak www.findeks.com adresine giriş yapmalısınız. Sonrasında işlem yapabilmeniz için siteye üye olmanız gerekiyor, üye olma aşamasında kurumsal ya da bireysel şıklarından birini tercih ederek sitenin hakkınızda doğru bilgi sahibi olmasını sağlamalısınız. Üyelik işlemi yapıldıktan sonra karşınıza çıkan ekranda önce kimlik numaranızı sonrasında ise hemen altındaki sütuna şifrenizi girmeniz ve ardından doğrulama resmini onaylayıp siteye giriş yapmanız gerekiyor. Bir sonraki aşamada ise site tarafından bankalarda kayıtlı olan cep telefonu numaranıza bir şifre gönderilecek bu şifreyi girerek işlemlerinize devam ediyorsunuz. (Şifrenin gönderilme sebebi güvenli bir sitede işlem yapıldığının bir göstergesi, çünkü siz siteye herhangi bir telefon numarası girişi yapmıyorsunuz, site bankalardan daha önce vermiş olduğunuz bilgilere istinaden bankalar kaydınıza bakıyor ve telefon numaranıza kısa mesaj yolluyor). Karşınıza çıkan ekranda notumu al kısmını işaretliyorsunuz ve kredi notunuzu öğreniyorsunuz.

 • Ev kredisi hesaplama da kredi notunuzu öğrenme aşamasını geçtikten sonra yapmanız gereken bankaların konut kredisi için verdiği faiz oranlarını araştırmak olacak.
 • Eğer isterseniz kredi almak istediğiniz bankaların internet sitelerine girip ev kredisi hesaplama hakkında verdikleri bilgiler ışığında hareket edebilirsiniz.
 • Bazı tüketiciler bu gibi durumlarda muhatapları ile yüz yüze görüşmeyi tercih edebiliyor. Yüz yüze görüşmenin bankalardaki ilgili kişilerle göz aşinalığı oluşmasını sağlaması, kredi masrafları görüşürken bankacılar ile ilgili bilgi sahibi olmanız açısından olumlu yönleri vardır. Ancak ev kredisi hesaplama işlemi için her bankada kaybedeceğiniz zaman, belirli bir iş temposu içerisinde bulunan kişiler için oldukça sıkıntı yaratacaktır.
 • Birçok tüketici ev kredisi hesaplama işlemlerini internet üzerinden yapar. Bu hem zaman açısından çok büyük bir kazanç, hem de daha çok bankanın sunduğu kredi faiz oranlarını görmenizi sağlar. Bu konuda size yardımcı olacak pek çok internet sitesi var. Örneğin; hangikredi.com, enuygun.com, kredihesaplama.com, hesapkurdu.com, gibi. Sitelerde yapmanız gereken işlemler için sistem tarafından yönlendiriliyorsunuz. Sizin için kredihesaplama.com sitesi üzerinden yapacağınız işlemleri detaylıca anlatıyoruz.
 • Yapmanız gereken ilk iş kredihesaplama.com sitesine giriş yapmak
 • Sitede ki ev kredisi hesaplama aracı ile size en uygun krediyi bulmak için karşınıza çıkan ekranda hesaplama türü sorusuna nasıl bir kredi hesaplama yöntemi istiyorsanız onu gireceksiniz.
 • Sonraki soru hesaplama şekli; aylık ya da toplam kredi borcu olarak hesaplama seçeneğinden birini seçmelisiniz
 • Kredi türü; sorusuna gelindiğinde ev kredisi hesaplama seçeneğini seçmelisiniz
 • Kredi tutarı sorusuna ihtiyacınız olan kredi tutarını yazıyorsunuz
 • Kredi vadesi kısmına vade talebinizi yazıyorsunuz.
 • Bir sonraki satırda hesapla dediğinizde ev kredisi hesaplama işlemini başlatmış oluyorsunuz.
 • Son işlemi gerçekleştirdikten sonra karınıza gelen ekranda ev kredisi hesaplama sonuçlarını göreceksiniz.
 • Elinizde bulunan ev kredisi hesaplama sonuçlarında dikkat etmeniz gereken bankaların aylık değil yıllık ödeme tutarlarıdır.
 • İnternet üzerinden kolaylıkla yaptığınız ev kredisi hesaplama işleminden sonra yapmanız gereken sizin için listelenen bankalar arasından en uygun kredi seçeneğini sunan banka ile yüz yüze görüşmeniz.
 • Banka ile görüşme yaparken dikkat etmeniz gereken konu bankaların uyguladığı masraflar; birçok banka tabela faiz oranlarını düşük tutup ev kredisi hesaplama işlemi yapan kişilerin ilgisini çekiyor iş masraflara geldiğinde kredi faiz oranlarındaki düşüşü masraflara ekleyebiliyorlar.
 • Yasalara göre sigortalar içerisinde sadece dask (deprem sigortası) zorunlu, ancak bankalar ferdi kaza sigortası, hayat sigortası vb. eklemeler yaparak en uygun ev kredisi hesaplama işlemi sonucunda düşük faiz oranını bilerek seçmiş olmanıza rağmen bu gibi ek işlemlerle ödemenizi arttırabiliyor.
 • İşlemlerde dikkat etmeniz gereken başka bir bölümde ekspertiz ücreti. Bankadan kredi çekmekten vazgeçseniz ya da banka kredi için sizi uygun bulmasa bile peşin olarak verdiğiniz ekspertiz ücretini iade alamıyorsunuz.

 

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir