Esnaf Kefalet Kredi Hesaplama

Türkiye’deki iş hayatının canlı kılınması, istihdam olanaklarının genişletilmesi,  yeni iş imkânlarının artırılması, genç girişimcilerin teşvik edilmesi ve girişimcilik şartlarının iyileştirilmesi için pek çok proje yürütüldüğünü bilmekteyiz. Bu projelere geçtiğimiz dönemlerde mevcut işini genişletmek, büyütmek isteyenler de dahil edildi.  Bunlar hakkında birçok yazı yazıldı, olumlu ve olumsuz tarafları tespit edilmeye çalışıldı. Biz de bu yazımızda faizsiz kredi veren ve esnafın nakit ihtiyacını gideren kefalet kredileri hakkında bilgi vermeyi, esnaf kefalet kredi hesaplama yöntemlerine değinmeyi uygun gördük.

 

Esnaf Kredisi Hesaplama

Esnaf kefalet kredisi, müşterilere en fazla 30.000 Türk Lirası bedelinde verilmektedir. 30.000 ve aşağısı miktarlarda esnaf kefalet kredisi çekmek mümkündür ve bu krediler için en fazla 30 ay vadelendirme yoluna gidilebilmektedir. Esnaf kefalet kredisi geçtiğimiz dönemlerde de yürütülmeye konulmuş ancak olanakları kısıtlı olduğu için birtakım çevreler tarafından eleştirilmişti. Dolayısıyla piyasa bu durumdan negatif yönte etkilenmiş ve kredi alımları azalmıştı. Yeni bir düzenlemeye gitmek zaruri hale gelmişti ve bunun için gerekli adımlar atıldı. Daha iyi olanaklara  sahip bir kredi tasarlandı.  Esnaf kefalet kredisinin ilk versiyonunda kesintilerin sayısı ve miktarı bir hayli fazla idi. İkinci versiyonunda ise bu kesintiler azaltıldı ve faiz düzenlemsi yoluyla cazip hale getirilmeye çalışıldı. Haliyle esnaf kefalet kredisi kullanan insanların sayısında bir artış gözlemlendi. Son şekli itibariyle esnaf kefalet kredilerinden en fazla 500 Türk Lirası yapılması kararlaştırıldı. Bankalar bu miktardan fazla oranda kesinti yapamayacaklar. Esnaf kefalet kredi hesaplama yaparken bu durumu atlamamanızı rica ederiz.

 

Esnaf kefalet kredi hesaplama mevzusunda bir misal vererek sizleri daha sağlıklı bir aydınlatma yoluna gideceğiz. 30.000 Türk Lirası bedelindeki bir esnaf kefalet kredisi için esnaf kefalet kredi hesaplama yapmak oldukça kolaydır. Bu kredilerde faiz olmadığından istediğiniz vadeye bölmeniz; aylık ödeme tutarınızı ortaya çıkaracaktır.  Yani 30.000 TL için esnaf kefalet kredi hesaplama; 60 ay vadede aylık 500 Türk Lirasına, 25.000 Türk Lirası kredi için 60 ay vadede; aylık 417 Türk Lirasına, 20.000 Türk Lirası için ise 60 ay vadede; aylık 334 Türk Lirasına tekabül etmektedir.  Esnaf kefalet kredileri başvuruları Esnaf, Sanatkarlar Kredi ve Kefalet Kooperatifi aracılığıyla yapılabilmektedir. Bu kuruma T.C kimlik numaranızla birlikte gidip başvuru yaptığınızda, onaylandığı takdirde kredinize Halk Bankası ile ulaşabilirsiniz. Yetki tamamıyla Halk Bankası’nın elindedir. Yani Esnaf, Sanatkarlar Kredi ve Kefalat Kooperatifi’nin uygun gördüğü bir krediyi Halk Bankası iptal edebilir. Esnaf kefalet kredi hesaplama için en sağlıklı yollardan ilki mutlaka bir Halk Bankası personeliyle görüşmektir. Halk Bankasının personelleriyle görüşmeden başvuru yapmanızı tavsiye etmemekteyiz.

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir