KOSGEB Uygulamalı Girişimcilik Eğitimleri

KOSGEB Uygulamalı Girişimcilik Eğitimleri

KOSGEB girişimci, iş kurmak isteyen kişilerin destek almak amacı ile başvuruda bulundukları ilk yerlerden bir tanesidir. KOSGEB iş kurmak isteyenlere maddi yardım yapar ama bunu yanı sıra belirli bazı eğitimlerden geçirerek girişimcilerin donanımlı bir halde almasını da sağlamaktadır. KOSGEB uygulamalı girişimcilik eğitimleri kaynaklı birden çok iş kurma arzusu bulunan girişimci şahıslar yeni ve faydalı şeyler katmışlardır. KOSGEB uygulamalı girişimcilik eğitimlerinden bahsetmeden bu konuyla ilgili önemli noktalara göz gezdirmek faydalı olacaktır.

KOSGEB Nedir, Ne İş Yapar?

Küçük ve orta ölçekli işletmeleri geliştirme ve destekleme başkanlığı yani kısaca bildiğimiz adıyla KOSGEB 20 Nisan 1990 tarihinde ülkemizdeki KOBİ’ler arasında geçen rekabet olayının daha kaliteli bir düzeye erişebilmesi için kurulmuştur. KOSGEB’in hedeflediği noktalara bakacak olursak eğer araştırma-geliştirme ( AR-GE) ye yönelik çalışmalı destekleme, KOBİ’lerin ihracat yolundaki muvaffakiyetini artırmak, uluslar arası pazarda yerli girişimlerin daha bir yerde bulunmasını sağlamak, girişimcilik taraflı politikalara yön vermeyi sağlamak, girişimcilerin önünde bulunan veya bulunabilecek olan engelleri en aza indirmek, girişimciliğin ülke içerisinde yayılmasını sağlamak, kaliteli hizmeti daha yoğun hale getirmek, KOBİ’lerin ekonomik ve sosyal olarak kalkınmasını desteklemek bu noktalar arasındadır.

Küçük ve Orta Ölçekli İşletmeleri Geliştirme ve Destekleme İdaresi (KOSGEB), Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı’na bağlı bir kuruluştur. Ayrıca tüzel bir kişiliğe sahiptir.

KOSGEB’in kendi sitesinde yayınladığı 10 adet temel kavram vardır. Bunlara bakacak olursak KOSGEB, “erişilebilirlik” le beraber yurdun her tarafındaki girişimcilere ulaşmayı, “öncü ve yönlendirici” kavramıyla sektörün hedef göstericisi olmayı, “tarafsızlık” ve “şeffaflık” kavramıyla  hangi durumda olunsa da, girişimcilerin sunacağı düşüncelere tarafsız bir gözle bakabilmeyi ve araştırma neticelendirme durumlarında açık, anlaşılır izahta bulunmayı hedef bilmektedir. KOSGEB’in bir başka temel değerleri de “hedef kitle odaklı olmak”, “etkin ve verimli olmak”, “hesap verilebilirlik”, “dinamizm”, “yenilikçi yaklaşım sahibi olmak” ve “iş birliğine açık olmak” da bulunmaktadır.

Devlet hizmetleri gibi KOSGEB’in de kanunlar vardır.

KOBİ Nedir, Kimler KOBİ Tanımına Dahil Olur?

“Küçük ve orta büyüklükteki işletme” kısacası KOBİ adıyla bilinmektedir. Mikro, küçük ve orta olmak üzere büyüklükteki işletmeler olmak üzere üç kısımda incelenebilir KOBİ’ler.

KOBİ’leri tanımak için KOSGEB bir yönetmelik yayınlamıştır ve bu yönetmeliğin beşinci maddesinde küçük ve orta büyüklükteki işletmelerin (KOBİ) kademelendirilmesi şöyle aktarılmıştır.

-Mikro büyüklükteki işletme: iş yerinde bulunan çalışanı 12’den az olan, yıllık net geliri veya mali bilançosu tarafındaki değerleri 1 milyon Türk Lirası’nı aşmayan işletmeleri tarif etmektedir.

-Küçük işletme: sene içerisindeki çalışanların sayısı 50’yi geçmeyen, senelik ne geliri veya mali bilançodaki değerleri 1 milyon Türk Lirası ile 8 milyon Türk Lirası arasında değişen işletmeleri tarif etmektedir.

-Orta büyüklükteki işletme: sene içerisinde çalışanların sayısı 250’yi aşmayan, mali bilançosu veya yıllık  satış geliri yönündeki değerleri 8 milyon Türk Lirası ile 40 milyon Türk Lirası arasında değişim gösteren işletmeleri tarif etmektedir.

KOSGEB Uygulamalı Girişimcilik Eğitimleri Nedir?

KOSGEB yönünden hazırlanan Uygulamalı Girişimcilik Eğitimleri’nin faaliyete geçmesi olayları ulusal ya da uluslararası çalışmalar kapsamında KOSGEB aracılığıyla yürütülür. KOSGEB ile birlikte bir arada faaliyet gösteren kurum ve kuruluşların yardımıyla da yapılan uygulamalı girişimcilik eğitimleri, KOSGEB’in resmi açıklamada bulunmasıyla, üniversitelerce örgün eğitim verilirken sunulan girişimcilik dersleridir.

KOSGEB Uygulamalı Girişimcilik Eğitimleri Ne İşe Yarar?

Küçük ve Orta Ölçekli İşletmeleri Geliştirme ve Destekleme İdaresi (KOSGEB) aracılığıyla yapılan eğitimler, ülkedeki girişimciliği artırmaktadır. Türkiye’de ki başarılı olan işletmelerin açılmasını ve başarılı işletmelerin varlığının artması yönündeki konularda kurumun hedeflerine yönelik hizmette bulunur. Yapılan bu eğitimler bir taraftan da girişimcilerin yeni bir iş kurma ve kurdukları işi yürütme konusundaki bilgi, yetenek ve deneyimlerini artırabilmelerine yardımcı olmaktadır. Eğitimler bittikten sonra girişimcilerin, kendilerinin ortaya çıkardığı iş fikirlerine göre iş planları hazırlayabilecek duruma gelmiş olmaları beklenmektedir.

Neden KOSGEB Uygulamalı Girişimcilik Eğitimi Programına Katılmalıyım?

64.Eylem Planı içerisinde bulunan genç girişimcilere 50 bin Türk Lirası geri ödemesiz kredi veya diğer bir adıyla hibe verilmesi için çalışmaların bitmesiyle KOSGEB’in eğitimleri de daha da önemsenen hatırı sayılır bir hale geldi.

Aralık 2015’te zamanında o zamanlar Başbakan olan Ahmet Davutoğlu tarafından açıklaması yapılan Girişimcilik Destek Paketi hususundaki gelişme ve olaylar sırasında, yeni bir iş kurmak genç girişimcilere verilecek olan geri ödemesi olmayan yani karşılıksız 50 bin Türk Lira’lık hibenin alınabilmesi için KOSGEB’in yaptığı uygulamalı girişimcilik eğitimi programlarına katılmak ve derslerde bulunmak gereklidir. Alınan bu derslerden sonra KOSGEB tarafından verilen girişimci eğitim sertifikası da başarı göstermiş kurs katılımcılarına verilmektedir.

Bir girişimci olarak bu durumdan yararlanabilmek için 29 yaşından küçük olmak gerekmektedir.

50 bin Türk Lirası değerindeki hibenin kapsamı nedir?

KOSGEB tarafından girişimciye verilen 50 bin Türk Lirası miktarında bulunda karşılıksız olan kredi ün unsurdan meydana gelmektedir. Bu unsurlardan birincisi 2 bin TL’lik işletme kurulurken bu yönelek verilen destek, ikinci olan ise işletme kurulurken alınması gereken malzeme, techizat, yazılımın karşılanması için verilen ücret desteği, üçüncü ve sonuncusu ise şirketin giderlerini içine alan 30 bin TL’lik bir ücretten oluşan desteklerdir.

50 bin TL’lik karşılıksız hibe imkanı sağlayan KOSGEB bir başka yönden de 100 bin TL değerinde faizsiz kredi olanağını da girişimcilerin önüne sermektedir.

Uygulamalı Girişimcilik Eğitimi’nin süresi nedir, kaç saatten oluşur?

KOSGEB’in uygulamalı girişimcilik eğitimi eskiden en az 70 saatten oluşmaktaydı fakat şimdilerde en az 32 saat olarak eğitim verilmektedir.

KOSGEB’in uygulamalı girişimcilik eğitimleri ücretli mi?

KOSGEB’in uygulamalı girişimcilik eğitiminin ücretli olup olmadığı, ücretli ise ücretinin ne kadar olduğu yeni bir iş kurmak isteyen girişimcilerin merak ettiği sorulardan bir tanesidir.

KOSGEB’in uygulamalı girişimcilik eğitiminde herhangi bir ücret istenmemektedir. Sadece eğitim programına başvuru yapmak gerekmektedir.

KOSGEB uygulamalı girişimcilik eğitimlerinde devam zorunluluğu var mıdır?

KOSGEB’in uygulamalı girişimcilik eğitiminden faydalanmak, kursu tamamlamak, kurs sonunda girişimci sertifikasını almak için kursa devam zorunluluğu bulunmaktadır. KOSGEB’in uygulamalı girişimcilik eğitimi kurslarında yüzde seksen kursa devam zorunluluğu istenmektedir.

Eğer 32 saatlik bir KOSGEB’in uygulamalı girişimcilik eğitimine katılmışsanız en az 26 saatlik derste bulunmanız gerekmektedir. Derse katılımda süreklilik sağlayamayan girişimciler sertifika sahibi de olamayacaklar.

32 saatten farklı bir eğitimde katılmış olabilirsiniz. O eğitimden en az derste bulunulması gereken saatte kolayca hesaplanabilir. Katıldığınız eğitimin toplam ders saatini 80 ile çarptıktan sonra çıkan sonucu 100’e bölerseniz ders saati çıkacaktır.

KOSGEB uygulamalı girişimcilik eğitimlerine nasıl başvuru yaparım?

KOSGEB’in resmi sitesinde bulunan kosgeb.gov.tr adresindeki “uygulamalı girişimcilik eğitimleri duyuruları” sayfasında bulunan listedeki uygun birimlerden biriyle iletişim kurularak gerçekleşmektedir.

Karşınıza çıkan listeden tercih ettiğiniz il veya ilçeyi barındıran ilanın üzerine tıklayınız. Daha sonra sayfada beliren pencerede eğitimin başlangıç ve bitiş tarihi, alınacak eğitimdeki kontenjan sayısı ve eğitimin verileceği adres karşınıza çıkacaktır. Açılı penceredeki açıklama bölümünde başvuru yapmak için nereyle irtibata geçilmesi gerektiği yazacaktır.

KOSGEB uygulamalı girişimcilik eğitimleri ne zaman?

KOSGEB’in uygulamalı girişimcilik eğitimlerinin bulunduğu duyuru sayfasında bu sorunun cevabı bulunmaktadır.

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir