KOSGEB İş Planı

KOSGEB devlet desteği ile kurulan, ülkedeki KOBİ’lere ve girişimci adaylarına maddi ve manevi destekler veren çok önemli bir kuruluştur. KOSGEB sayesinde birçok kişi hayalini kurduğu kendi işletmelerini açmıştır. KOSGEB hem kredi olarak hem de hibe olarak girişimcilere finansal destek sağlamaktadır. KOSGEB’in verdiği bu hibe ve kredi desteklerinden faydalanmak için öncelikle bir iş fikrinizin olması gerekmektedir. Daha sonra kurum tarafından düzenlenen eğitim programına katılarak, bu program sonrasında verilen sertifikayı almanız gerekmektedir. Nihai olarak da KOSGEB iş planı hazırlayarak başvurunuzu yapabilirsiniz. Yapılacak iş ile ilgili detayların yer alacağı KOSGEB iş planı başvurunun kabul edilip edilmemesi konusundaki en önemli etkendir.

KOSGEB iş planı nasıl hazırlanır?

KOSGEB iş planı birkaç aşamada hazırlanmalıdır. Bu aşamalar şunlardır;

1.Bölüm

1.a. Girişimci

Burada girişimcinin kişisel bilgilerinden bahsetmesi gerekmektedir. Özgeçmiş niteliğinde olan bu bölüm KOSGEB iş planı içerisinde yer alan ilk bölümdür. Temel kişisel bilgiler dışında, girişim ile ilgili detaylı bilgilerin verilmesi gerekir.

1.b. İşletme Faaliyet Konusu

Burada kurmayı planladığınız işletmenin hangi alanda faaliyet göstereceğini açık bir biçimde ifade etmelisiniz. Bir işletmenin birkaç faaliyet alanı olmakla beraber, her işletmenin kuruluş amacına hizmet eden bir ana faaliyet konusu vardır. Burada bu faaliyet alanı ve konusu açık bir şekilde belirtilmeli ve açıklanmalıdır.

1.c. İş Kurma

Yapmayı düşündüğünüz iş fikrini nasıl uygulayacağınızı bu alanda net bir şekilde açıklamanız istenmektedir. İş yerinizi nerede açacağınız, dekorasyonu, iş yeri açma ruhsatı, ne zaman faaliyet geçileceği, muhasebe işlemleri, hangi odaya kayıt olunacağı gibi tüm gerekli bilgilerin verilmesi KOSGEB iş planı içindeki en önemli bilgilerden bir tanesidir.

2.Bölüm

2.a. Girişimci ve Ortaklarının Kişisel Verileri

Bu bölümde girişimci ile varsa ortakların kişisel bilgileri yazılmalıdır. Çok detay vermemekle beraber eğitim bilgileri, alınan kurs ve sertifikalar ile ilgili bilgiler, daha önce çalışılan işler ve alanları, yabancı dil bilgisi ve seviyesi gibi önemli başlıklar yazılmalıdır.

 

2.b. Girişimci ve Ortaklara İlişkin Bilgiler Tablosu

Bu bölümdeki en önemli nokta mesleki yeterliliktir. Yapılacak iş bir üretim işi ise, bu işle ilgili bitirilen kursların belgeleri, bu işi okuldan öğrenmiş iseniz diploma bilgisi ya da işi pratikten öğrendiyseniz bu iş ile ilgili referans bilgilerinin bu bölümde detaylı bir şekilde yazılması gerekmektedir. Alınan girişimcilik eğitiminin bilgileri de bu bölümde belirtilmelidir.

2.c. İş Fikri ve Neden Seçildi

İşletmenin ana faaliyet alanının ne olduğu ve neden bu alanda çalışılmak istendiği detaylarıyla belirtilmelidir. Burada yazılacak şeyler ne kadar etkili olursa başvurunun olumlu sonuçlanma ihtimali bir o kadar artacaktır.

2.d. İşletmenin Hukuki Statüsü

Girişimci adayları daha çok limited şirketi, tarım şirketi ve şahıs şirketi kurmayı tercih etmektedirler. En az maliyetli ve kolay açılabilen şirket tür, şahıs şirketleridir. Dolayısıyla bu bölümde şahıs şirketi tercih edildiği yazılabilir. Limited şirketin daha maliyetli ve zor kurulması nedeniyle şahıs şirketini tercih ettiğiniz belirtebilirsiniz.

2.e. İşletme Misyonu ve Vizyonu

İşletmenin hangi vizyon ve misyon ile kurulacağını bu başlık altında belirtmeniz gerekmektedir. Kısa ve etkili birer cümle ile vizyon ve misyonunuzu açıklamanız önemlidir.

2.f. Kısa Vadeli Hedefler

Kurmayı düşündüğünüz işletmenin ilk 6 aylık hedeflerini bu bölümde yazmanız gerekmektedir. İşletmeyi kurarken kısa vadeli hedefleriniz olmalı ve bu hedefleri gerçekleştirebilecek bir sermayeniz olması gerekmektedir.

2.g. Orta ve Uzun Vadeli Hedefler

Orta vadeli hedefler 6 ay ile 5 yıllık hedefleri ifade eder. 5 yıl ve daha uzun süreli hedefler de uzun vadeli hedeflerdir. Bu bölümde orta ve uzun vadedeki hedeflerinizi belirtiniz.

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir