Ziraat Bankası Bağkur Emeklilik Kredisi

Emekli olmayı SGK borçları yüzünden erteleyen BAĞKUR borçlularına bu yaz çıkan torba yasayla Ziraat Bankası’ndan kredi verilmesi kararlaştırıldı. Bu sayede emeklilik yaşını dolduran ancak borçları sebebiyle emekli olamayan vatandaşlar artık emekli olabiliyorlar. Ziraat bankası bağkur emeklilik kredisi ile borçlarını yapılandırabilen vatandaş derin bir soluk aldı. Bunun yanı sıra çocuk borçlanması ve askerlik borçlanmalarında da yapılandırma yoluna gidilerek, ziraat bankası bağkur emeklilik kredisi aracılığıyla vatandaşın emekli olmak için önündeki tüm engeller kaldırılacak.

Ziraat Bankası ile Bağkur Emeklilik Fırsatı

BAĞKUR’luların bildiği üzere BAĞKUR hesabı kapatılmadığı süre içerisinde faiz eklenerek primler anbean birikmektedir. Haliyle zaman sonra bu primler ödenemeyecek duruma gelir. Bu nedenle yüksek primler yüzünden birçok vatandaş ödemelerini yapamayarak emeklilik olanaklarından faydalanamamaktadır. Emeklik olanaklarından mahrum olan kişiler sağlık sigortası kapsamında da değerlendirilmediği için bir hayli risk teşkil etmektedir.  Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) ve Ziraat Bankası arasında geçtiğimiz dönemlerde imzalanan protokolle BAĞKUR’LULAR artık 4B statüsünde değerlendirilmeye başlandı. Prim borçları nedeniyle emeklilik haklarından mahrum kalan kişiler için ziraat bankası bağkur emeklilik kredisi verilmesi uygun görüldü.  Bu bağlamda ziraat bankası bağkur emeklilik kredisi ile esnaf, sanatkâr ve çiftçiye nakit akışı sağlanacak. Başvuru sahiplerinden herhangi bir kefil istenmeyecek.  Yalnızca 70 yaş ve üstündeki vatandaşlar için kefil şartı aranacak. Ziraat bankası bağkur emeklilik kredisi sayesinde borçlarını ödeyen bazı sigortalılar da yaşlılık aylığına sahip olabilecek; bu şekilde emekli olabilecekler.

Borçlarını yapılandırmak isteyen vatandaşların, prim borçları için SGK’ya başvurmaları gerekmekte. Ziraat bankasının kredi başvuru tarihlerinden bir hafta önce herhangi bir SGK şubesine gidilmesi gerek. Aksi takdirde ziraat bankası bağkur emeklilik kredisi alınamıyor. Tahsis ücreti olmaksızın %1.09 faiz oranlarıyla  48 aya kadar varan vadelerle ziraat bankası bağkur emeklilik kredisi çekmek mümkün. Sosyal Güvenlik Kurumu bürolarından borçlarınızın toplamını öğrendikten sonra size verilecek olan muhtemel aylık tutar belgeniz ve bu borçların ödenmesi durumunda emekli olabileceğinize dair bir evrakla beraber Ziraat Bankasına başvuru yapmanız istenecek. Sonrasında başvurunuz tamamlanmış olacak ve ücretiniz SGK yahut Ziraat Bankası tarafından ödenecek. En son olarak da SGK bağlanacak kesin maaş miktarını size bildirecek. Başvuru gününüz emekliliğinizin başlangıç günü sayılacak. Maaşınızın hesabınıza yatmasıyla beraber taksitlerinizin ödeme günü de belli olacak. Askerlik ve çocuk borçlanması yüzünden aynı sıkıntıdan muztarip olanlar için de aynı prosedürler uygulanacak.

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir