Vadeli Hesap Faiz Oranları

İnsanlar uzun yıllar boyunca gelirlerinin bir kısmını biriktirerek yatırım yapma ihtiyacı hissederler. Alınması planlanan bir ev ya da araba veya oluşabilecek acil para ihtiyaçlarını karşılamak için birikim yapılabilmektedir. Biriktirilen paranın değerlendirilerek yatırım yapılması da önemli bir konudur. Sürekli kenarda duran ve bir yatırım aracında bulunmayan nakit para zamanla değerini kaybedebilmektedir. Dolayısıyla insanlar ellerindeki paraları çeşitli yöntemler ile değerlendirmek amacıyla yatırım yapmaktadırlar. Ev alarak, arsa alarak, araba alarak ya da çok farklı yöntemler izleyerek paranın değer kazanmasını sağlamak mümkündür. Bu yatırım yöntemleri arasında risksiz olan ve ülkemiz insanları tarafından sıklıkla kullanılan yöntem, paranın vadeli hesapta tutularak işletilmesidir.

En karlı yatırımı arayan ve bunu risk unsurunu ortadan kaldırarak yapmak isteyen kişilerin en sık başvurduğu yer yine bankalardır. Bankalar müşterilerine vadeli hesaplar açarak, paralarını belirli süre zarfında hesapta tutmak şartı ile vadeli hesap faiz oranları üzerinden hesaplanan tutarlarda faiz kazanmalarını sağlarlar. Çok yüksek olmayan vadeli hesap faiz oranları yine de risk unsuru içermediğinden sıklıkla kullanılmaktadır. Vadeli hesap faiz oranları bankalar tarafından belirlenmekte ve her bankanın uyguladığı faiz oranları farklılık gösterebilmektedir. Ancak vadeli hesap faiz oranları ile ilgili uygulanabilecek alt ve üst limitler Merkez Bankası tarafından belirlenmektedir. Bankalar Merkez Bankası’nın belirlediği bu limitlerin dışında bir limit uygulayamamaktadır. İzin verilen vadeli hesap faiz oranları arasında her banka müşteriye özel farklı faiz oranları sunmaktadır. Hesaba yatırılan tutara ve hesabın ne kadar vade üzerinden işletileceğine bağlı olarak vadeli hesap faiz oranları değişkenlik gösterebilmektedir. Yine paranın cinsi üzerinden farklı vade oranları uygulanmaktadır. Türk Lirası ve döviz üzerinden uygulanan faiz oranları aynı değildir. Bu durumun araştırılması ve en uygun faiz oranının saptanması kişiye avantaj sağlayacaktır.

Bankaların vadeli hesap faiz oranları nelerdir?

Parasını bankalarda risksiz olarak değerlendirmek isteyen kişilerin en karlı bankayı ve hesabı bulabilmesi için ciddi bir araştırma süreci içerisine girmesi gerekmektedir. Çünkü bankaların vadeli hesap faiz oranları sabit olmayıp kişiye ve tutara göre değişmektedir. Bankalar dönemsel olarak özel faiz oranları ile müşterilerine uygun kampanyalar sunmaktadır. Bu kampanyaların da takip edilmesi karlılığı artıran unsurlardan bir tanesidir. Son dönemlerde tüm bankalar, internet üzerinden açılacak vadeli hesap işlemlerine daha yüksek faiz oranları uygulamaktadırlar. Bu durum müşterilerin daha fazla kazanç sağlamalarına olanak sağlayabilmektedir. Ülkemizdeki yerli ve yabancı sermayeli bazı bankaların uyguladığı vadeli hesap faiz oranları aşağıdaki listede belirtilmiştir. Bu oranlar standart nitelikte olup, değişebilmektedir. Paranızı değerlendirmeyi düşündüğünüz bankanın vadeli hesap faiz oranlarını öğrenmek için şubelerden destek alabilirsiniz.

 

 

A Bank Vadeli Hesap Faiz Oranları

A Bank Vadeli Mevduat ( TL)        % 5,75

A Bank E- Vadeli Mevduat ( TL)   % 11,90

Akbank Vadeli Hesap Faiz Oranları

Akbank Vadeli Mevduat ( TL)        % 4,50

Akbank E- Vadeli Mevduat ( TL)   % 9,20

Denizbank Vadeli Hesap Faiz Oranları

Denizbank Vadeli Mevduat ( TL)        % 5,50

Denizbank E- Vadeli Mevduat ( TL)   % 11,50

Finansbank Vadeli Hesap Faiz Oranları

Finansbank Vadeli Mevduat ( TL)        % 5,00

Finansbank E- Vadeli Mevduat ( TL)   % 9,60

Finansbank Enpara.com Vadeli Mevduat ( TL) % 11,50

Garanti Bankası Vadeli Hesap Faiz Oranları

Garanti Bankası Vadeli Mevduat ( TL)        % 7,00

Garanti Bankası E- Vadeli Mevduat ( TL)   % 9,70

Halk Bankası Vadeli Hesap Faiz Oranları

Halk Bankası Vadeli Mevduat ( TL)        % 4,75

Halk Bankası E- Vadeli Mevduat ( TL)   % 4,75

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir