Kredi Sicil Affı Nedir? Ne Zaman Yürürlüğe Girecek? 2017

Son zamanlarda Türkiye’deki ekonomik anlamda ki çalkantılı dönem, iş yerlerinin kapanması, nakit para akışının düşük seviyelerde olması ve bunun yanında ev ve araba almak isteyen tüketiciyi bankalara yönlendiriyor. Bankalardan siciliniz temiz ise kredi ve kredi kartları alabilirsiniz kısa süreli bir nefes almanıza ve ev araba gibi hayallerinize ulaşmakta sizlere yardımcı olurlar. Tabi kredi ve kredi kartlarının birde geri ödemesi vardır. Tüketiciler kredi ve kredi kartları ödemelerinde sorun yaşadıkları zaman sicilleri bozulur ve kredi puanları düşer. Bu sizin bir daha kredi ve kredi kartı almanızda zorluklar yaşamanız ve siciliniz gerçekten kötü ise hiç alamamanıza sebep olur. Çünkü bankalar da ödemesini düzgün yapan insanlarla çalışmak ister bu yüzden sicilinizin temiz olması kredi puanınızın yeterli seviyede olması gerekir. Sicil nasıl temizlenir diye düşünüyorsanız doğru yerdesiniz kredi ve kredi kartı sicil affı nedir? Kredi sicil affı ne zaman yürürlüğe girecek? gibi sorulara cevap arayacağız.

KREDİ SİCİL AFFI

Bankalardan kullanmış olduğunuz tüketici kredilerinin ödemelerinde yaşanan aksaklıklar ve bu ödemelerin gecikmesi 90 günü bulduğunda bankaların “ kara listelerine “ düşmüş oluyorsunuz ve borcunuz avukatlık oluyor. Avukatlık olan borca yasal faizler işlemeye başlıyor. Bu durumda da kredi sicil affını beklemeniz gerekiyor. 17 Ocak 2017 ‘de TBMM’den geçen tasarının içeriğinde sicil affı da mevcut. Twitter’dan açıklama da bulunan Gümrük ve Ticaret Bakanı Bülent Tüfenkçi “Bankaların kara listesine girenlere sicil affı, yatırımcılara vergi ve harç muafiyeti getiren tasarı TBMM’de kabul edildi. Hayırlı olsun “ dedi. TBMM’ye 17 Ocak cuma günü sunulan torba yasada yer alan sicil affı, 11 milyon 561 bin 202 kişi ve 2 milyon 331 bin 460 şirketin sicillerini temizleme imkanı sunuyor. Gümrük ve Ticaret Bakanlığı’nın verilerine göre düzenlemenin yürürlüğe girmesiyle birlikte, 12 Aralık 2016 itibariyle halen ödenmemiş çeki bulunan 566 bin 116 kişi, 31 Ekim tarihi itibarıyla kredi kartı sebebiyle yasal takip borcu bulunan 2 milyon 233 bin 188 kişi sicil affından yararlanabilmesi mümkün.

KREDİ SİCİL AFFI NASIL YAPTIRILIR

Ticaretteki ismini temize çıkartmak için sicil affını bekleyenlere büyük bir müjde geldi. Meclisten 17 Ocak Cuma günü geçen yasa 11.5 milyon kişi ile 2.3 milyon şirketi ilgilendiriyor. Sicil affından yararlanabilmek için 6 ay içerisinde bulunan borçların ödenmesi veya borçların görüşülüp taksitlendirilmesi gerekmektedir.

KREDİ KARTINA DA SİCİL AFFI

17 Ocak Cuma günü meclisten geçen tasarıda ki sicil affı kredi kartı mağdurlarını da kapsıyor. 31 Ekim tarihi itibarıyla kredi kartı borcu sebebiyle yasal takipte borcu bulunan 2 milyon 233 bin 188 kişininde sicil affından faydalanması mümkün.

2 Comments

  1. Pingback: Kredi ve Kredi Kartı Sicil Affı 2017 | Finans Günlüğü - Kredi Notu Öğrenme - Kredi Notu Sorgulama

  2. Pingback: Kredi Sicil Affı Nedir? Ne Zaman Yür&...

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir