Hayat Sigortası

Bankalar, verdikleri kredi hizmetlerinde faiz ve dosya masrafı ya da kredi masrafları dışında bazı sigorta hizmetlerinin de yaptırılmasını zorunlu tutmaktadır. Hatta yaptırmak istemeyen kişilerin kredileri iptal edilebilmektedir. Hangi kredi türünde hangi sigortanın yaptırılacağı farklılıklar gösterebilmektedir. Taşıt kredisi için ayrı, konur kredisi için ayrı sigorta hizmetleri bulunmakta ve kredi kullanımı sırasında yaptırılmaktadır. İster taşıt kredisi, ister konut kredisi ister de ihtiyaç kredisi olsun tüm kredi türlerinde yaptırılması istenen sigorta hayat sigortası ürünüdür. Banka ihtiyaç kredisi başta olmak üzere tüm kredilerde hayat sigortası yaptırılmasını zorunlu tutmaktadır.

Hayat sigortası nedir?

Hayat sigortası, kredi kullanan kişilerin hayatlarını kaybetmesi ya da tam veya kısmi maluliyet durumu oluşması durumunda, çekilen kredi borcunun güvence altına alınması amacıyla yapılan bir sigorta türüdür. Bu durumun meydana gelmesi durumunda sigorta şirketi sizin adınıza kredi ödemesini gerçekleştirmektedir. Bankaların hayat sigortası yaptırılmasını zorunlu tutma nedeni de esasında budur. Yani ortaya çıkabilecek ölüm ya da sakatlanma durumlarında banka kredi borcunu sigorta şirketinden alabilmek amacındadır. Ancak her sigorta şirketinin kapsamı farklılık gösterdiğinden her zaman bu işlem gerçekleşmeyebilmektedir. Bazı sigorta şirketleri sadece ölüm durumu yaşandığında işleme girmekte, bazı sigorta şirketleri de yaralanma, sakatlık veya iş göremezlik gibi durumlarda da kredi borcunu ödeyebilmektedir. Yani hayat sigortası yapılmasının temel amacı oluşabilecek istenmeyen bir durumda, bir şekilde kredi borcunun kapatılarak vefat eden kişinin ailesini zor duruma düşürmemektir.

Hayat sigortasının ödenmediği durumlar

Hayat sigortası yaptırılırken dikkatli olmak gerekmektedir. Hangi firmadan hayat sigortası yapılacağı iyi bir şekilde araştırılmalıdır. Hizmet veren tüm sigorta şirketleri, sigorta yaptıran kişiye bir poliçe imzalatmaktadır. İmzalanan bu poliçede, sigortanın hangi durumlarda kullanılabileceği gibi genel ve önemli hükümler yer almaktadır. Özellikle hayat sigortası yaptırılırken, vefat veya sakatlanma durumunda kişinin ailesinin mağduriyet yaşamaması için poliçenin imzalanmadan önce dikkatli bir şekilde okunması gerekmektedir. Bazı sigorta şirketleri, “kaza sonucu ölüm” haricinde sigortanın geçerli olmadığına dair maddeleri satır aralarında belirtmektedir. Ya da kredi başvurusu sırasında, başvuruyu yapacak kişinin ölüm riski taşıyan bir hastalığı var ise sigorta şirketleri vefat durumunda krediyi ödemeyi reddetmekte ve borç kişinin mirasçılarına aktarılmaktadır. Sigorta şirketleri tansiyon, diyabet gibi çok fazla ölüm riski taşımayan bazı hastalıkları da bu kapsamda değerlendirmektedir. Bu yüzden poliçenin titizlikle incelendikten sonra imzalanması gerekmektedir.

 

Hayat sigortasının maliyeti ne kadardır?

Hayat sigortasının bankalar üzerinden ya da bireysel olarak da yapmanız mümkündür. Bankaların şirketler ile yaptığı anlaşmalar üzerinden bir fiyatlandırma uygulanmakta ve her bankanın uyguladığı sigorta ücreti farklılık gösterebilmektedir. Bunun yanında kredi başvurusu yapan kişinin hayat sigortası tutarı, yaş, cinsiyet, sağlık durumlarına göre farklı olarak hesaplanabilmektedir. Bununla beraber, ihtiyaç kredileri için hayat sigortası tutarı yıllık ortalama 50 TL ile 70 TL arasında değişmektedir. Konut kredileri için bu tutar yıllık 450 TL ile 550 TL ve taşıt kredileri için ise 100 TL ile 350 TL arasında değişebilmektedir. Bu fiyatlar bankaya ve sigorta firmasına göre farklılaşmaktadır. Fiyatlar yıllık olarak hesaplanmaktadır. Yani çekilecek kredinin vade süresi ne kadar uzun olursa ödenmesi gereken hayat sigortası da tutarı da paralel olarak artacaktır. İlk seneden sonra kredi yenileme işlemini yapmaz iseniz, bu tarihten sonra vefat edilmesi veya iş göremez duruma gelinmesi durumunda sigorta şirketi borcu ödemez ve borç mirasçılarınıza kalmış olur.

1 Yorum

  1. Pingback: Hayat Sigortasız Kredi Veren Bankalar? | Kredi Notu Öğrenme - Kredi Notu Sorgulama ve Hesaplama

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir