Emeklilere Promosyon Ne Zaman Ödenecek? 2017

Son zamanlarda gündemi sıkça meşgul eden konulardan birisi de emeklilere promosyon ne zaman ödenecek sorusu. 11.5 milyon emeklinin merakla bekledikleri konu nihayet açıklığa kavuştu ve emeklilere promosyon ödemeleriyle ilgili açıklama geldi. Ödemelerin Mart ayında yapılmaya başlayacağı bildirilirken TC. Kimlik numarasının son hanesine göre ödeme tarihleri belli olacak.

PROTOKOLLER İMZALANDI

SGK kamu bankalarıyla protokollerini imzaladı ve yaklaşık 4,5 milyon emeklinin maaşını aldığı banka olan Ziraat Bankası ilk protokol imzalayan kurum oldu. Özel bankalardan ise İş Bankası ilk imzayı atan oldu. Bütün kamu kuruluşlarıyla anlaşmaya varan SGK İş Bankasıyla beraber özel bankalarında bu yarışta bulunacağını açıkladı.

EMEKLİLERE PROMOSYON ÖDEMELERİ NE KADAR OLACAK

Konuyla ilgili açıklamalarda bulunan Başbakan Binali Yıldırım açıklamasında şunları kaydetti:

“Emekli promosyonundan 11 buçuk milyon kişi faydalanacak. Hadi hayırlı olsun. Bunun 8,5 milyonu yani % 75’ten fazlası bin ve 2 bin lira aralığında, onlara 375 lira verilecek. Yüzde 7 civarında 2 binin üzerinde var, onlar 450 lira alacak, bin lira ve altı maaş alanlara ise 300 lira verilecek bunlar % 20 civarında. Bunun yıllık tutarı ise 5 milyar TL’lik bir kaynağı bankalar ve devletimiz emeklilerimize, maaşlarına ek olarak promosyon şeklinde ödeyecektir. Bu ödemeler tek sefer yapılacak. 2017’de emeklilerimizin maaş aldığı tarihlere uygun olarak ödenecek. Promosyonların ise 1 ila 3 ay arasında verilmesi düşünülüyor.”

PROMOSYON YARIŞI

Özel bankalarında emekli promosyonu ödemelerinde ikna olmasıyla muazzam bir yarış başladı. Bu yarışta tabi ki en çok emeklilere yaradı. Bankalar vaatleriyle emeklileri kendi bankalarına çekmeye çalışırken bir yandan da bankasıyla çalışan emeklileri elinde tutmak istiyor. Kamu bankalarında ki emekliler ise özel bankaların vaatleri karşısında maaşlarını taşımakta kararlı.

EMEKLİ PROMOSYONLARI İÇİN ARANAN ŞARTLAR

Seçtiği banka ile 3 yıllık maaşını bu bankadan alacağını taahhüt ederek sözleşmesini imzalayacak. Bu süre zarfında başka bir bankaya maaşını taşıması mümkün olmayacak.  – Bankaya iki adet faturası  (su, doğalgaz gibi) için otomatik ödeme talimatı verecek. Bunun için banka tarafından ekstra bir ücret talep edilmeyecek. – Buna ek olarak kredi kartı alacak ya da kredili mevduat hesabı açtırması istenecek. – Banka bu sözleşmenin ardından emekliye maaşına göre parasını hemen ve tek seferde ödeyecek. – Emekli maaşı 1000 TL’nin altında olanlar için en az 300 TL, 1000-2000 TL arasında olanlar için 375 TL, 2000 TL üstündekiler için 450 TL promosyon ödemesi yapılacak. Banka bu miktarları isterse artırabilecek veya ek olarak bir şey teklif edebilecek.

3 Comments

  1. Pingback: Emekliye Promosyon Ne Zaman Verilecek? 2017 | Finans Günlüğü - Kredi Notu Öğrenme - Kredi Notu Sorgulama

  2. Pingback: Emeklilere Promosyon Ne Zaman Ödenecek? 20...

  3. Pingback: Emekliye Promosyon Ne Zaman Verilecek? | Finans Günlüğü

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir