Çocuk Parası

Birçok alanda vatandaşlara farklı maddi kaynaklar sağlayan devlet, çocuk parası uygulamasını da yapmaktadır. Devlet, çocuğu olan vatandaşlara maddi destek sağlamak ve yüklerini hafifletebilmek amacıyla çeşitli şekillerde finansal destek vermektedir. Ailelere yapılan bu çocuk parası desteğinden birçok kişi faydalanmaktadır. Çocuk parası, üç farklı şekilde verilmektedir. Bunlardan ilki çocuk doğduktan sonra verilen doğum parasıdır. İkinci çocuk parası ise çalışan anne veya babaya yapılan vergi indirimi sonucu alınan Asgari Geçim İndirimi (AGİ) ücretinin artışı ile alınan paradır. Üçüncü çocuk parası ise, çocuğu okul yaşına gelen ve okula başlayan ailelere yapılan yardımdır. Türkiye’de çocuk sahibi olmak için hayata geçirilmiş olan ve uygulanan bu sistem dünyanın birçok yerinde de uygulanmaktadır.

Çocuk Doğum Parası

Önceki zamanlarda bir işte sigortalı olarak çalışan kişilere, Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) tarafından belirli bir miktar çocuk parası ödemesi yapılmaktaydı. Ancak daha sonra yapılan düzenlemeler ile yeni çocuğu olan ailelere önemli miktarlarda doğum parası verilmeye başlandı. 2015 yılının Mayıs ayında hayata geçirilen bu uygulama ile yeni çocuğu olan ailelere her bir doğum için çocuk parası verilmektedir. Bu uygulama kapsamında, 1. Çocuk için devlet tarafından verilen çocuk parası diğer bir ismi ile doğum parası 300 TL’dir. 2.çocuk için verilen doğum parası 400 TL, 3.çocuk için verilen doğum parası 600 TL, 4.ve daha fazla çocuk için verilen doğum parası 600 TL olarak belirlenmiştir. Çocuk parası, maddi durumu yetersiz olan ancak çocuk sahibi olmak isteyen birçok aile için önemli bir kaynak oluşturmuş durumdadır.

Çocuk Doğum Yardımını Kimler Alabilir?

Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı tarafından doğum yapan annelere verilen çocuk parası yardımını her anne alabilmektedir. Çalışan hatta bir devlet kurumunda memur olan anneler de çocuk parası yardımından faydalanabilmektedirler. Doğum yardım parasını alabilmek için anne ve çocuğun sağ olması şarttır. Sadece Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olan anneler bu yardım kapsamında değerlendirilmektedir. Ayrıca bakanlığın verdiği bu doğum yardımından faydalanmak için, annelerin uygulamanın yürürlüğe girdiği tarih olan 15 Mayıs 2015 tarihinden sonra doğum yapmış olması gerekmektedir. Annenin çocuk sayısını belirleme işlemlerinde de bu tarihten önce doğan çocuk sayısı hesaba katılacaktır.

Çocuk Doğum Parası Nereden ve Nasıl Alınır?

Doğan her çocuk için verilen bu çocuk parası uygulamasını Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı yürütmektedir. Bu yardımdan faydalanmak için ilk olarak, hastaneden alınacak doğum raporu ile bağlı bulunulan Nüfus Müdürlüğü’ne gitmek ve buradan çocuğun kimliğini çıkarmak gerekmektedir. Kimlik çıkarma işlemi tamamlandıktan sonra anne ve babanın nüfus cüzdanları ile beraber Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı’na giderek yazılı olarak başvuru yapılması gerekmektedir. Anne veya baba bir devlet kurumunda çalışıyor ise, çocuk parası başvurusunu bulunduğu kurumun İnsan Kaynakları ve Eğitim Müdürlüğü’ne yapabilir. Başvuru sırasında iletişim bilgilerinizi net bir şekilde yapmanız gerekir, çünkü başvuru sonuçları SMS ile bildirilmektedir. Yapılan başvurular bakanlık tarafından detaylı bir şekilde incelenmektedir.  Onay verilen ve çocuk parası almaya hak kazanan ailelere SMS gönderilir. Çocuk parası, annenin adına PTT’ye yatırılır ve para yatırıldıktan sonra da anneye SMS ile bilgilendirme yapılır.

Çalışanlar İçin Çocuk Parası

Devlet tarafından verilen bir diğer çocuk parası, çalışan kişilerin maaşları üzerinden verilmektedir. Her çalışanın aldığı Asgari Geçim İndirimi tutarı, çocuk sayısı ve hatta bekar olma durumu ile doğrudan ilişkili haldedir. Bu AGİ indirim tutarından herkes yararlanmaktadır. Ancak kişinin çocuk sayısı arttıkça aldığı AGİ tutarı da artmaktadır. Çalışan bekar kişiler de AGİ ücretini maaşları ile beraber almaktadır, ancak evli olma durumu ve çocuk sayısı gibi değişkenler kişinin maaşına eklenen AGİ tutarını doğrudan etkilemektedir.

Çalışanlar Ne Kadar Çocuk Parası Alıyorlar?

Kamu kurumlarında veya özel şirketlerde sigortalı olarak çalışan herkes AGİ almaktadır. Ancak devletin çocuk parası yardımı uygulaması kapsamında, çocuğu olan kişiler bu ücreti biraz daha fazla almaktadır. Bu ücret Sosyal Güvenlik Kurumu tarafından belirlenmektedir. Bekar kişiler için, 2106 yılının son dönemi için belirlenen AGİ tutarı 123,53 TL’dir. Bu tutar evli ve eşi çalışan ancak çocuğu olmayan kişiler için de aynıdır. Evli olan, eşi çalışan kişiler 1.çocuk için 142,05 TL, 2.çocuk için 160, 58 TL, 3.çocuk için 185,29 TL, 4. Çocuk için ise 197,65 TL çocuk parası yardımı almaktadırlar. Görüldüğü gibi bekar bir kişi ile 4 çocuğu olan bir kişinin aldığı AGİ tutarı arasında yaklaşık olarak 75 TL gibi bir fark vardır. Bu fark devletin çocuk parası ismi altında çalışan eşlere verdiği bir yardım parasıdır.

Evli olan ancak eşi çalışmayan kişiler 1.çocuk için 166,76 TL, 2.çocuk için 185,30 TL, 3.çocuk için 209,99 TL ve 4.çocuk için ise 209,99 TL AGİ ücreti almaktadırlar. Eşin çalışıp çalışmama durumu alınan çocuk parası yardımını etkilemektedir. Eşi çalışan kişiler, çalışmayan kişilere göre bu yardımdan daha az bir tutarda AGİ ücreti almaktadırlar.

Çocuk Eğitim Parası

Devletin verdiği bir diğer çocuk parası uygulaması da, okula başlayan çocuklar için verilen maddi yardımdır. Okuyan çocuklar için verilen bu yardım parasına şartlı nakit transfer parası da denilmektedir. Maddi durumu yeterli olmayan ailelerin, çocukların eğitimin aksatmaması maksadıyla bu çocuk parası yardımı verilmektedir. Eğitim parası yardımı Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı aracılığı ile ailelere verilmektedir. Bu çocuk parası yardımını almak için bazı şartları taşımak gerekir. Sadece maddi durumu yeterli olmadığı tespit edilen aileler bu yardımı almaktadır. Çocuk parası yardımını almak için bağlı bulunulan Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı’na giderek müracaat edilmesi gerekmektedir. Gerekli şartları taşıyan ve başvurusu değerlendirildikten sonra olumlu yanıt verilen kişilere, çocukların eğitim hayatın katkı sağlamak amacıyla maddi destek sağlanacaktır.

Çocuk Eğitim Parası Ne Kadar Verilmektedir?

Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı tarafından maddi durumu iyi olamayan ailelere verilen çocuk parası yardımı her kız ve erkek öğrenci için ayrı ayrı hesaplanarak verilmektedir. Çocuk parası sadece ilköğretim ce orta öğretime devam eden çocuklar için verilmektedir. İlköğretime giden her erkek öğrenci için aylık 20 TL, her kız öğrenci için ise 25 TL çocuk parası yardımı yapılmaktadır. Orta öğretime giden her erkek öğrenci için 35 TL, her kız öğrenci için ise 45 TL maddi yardım yapılmaktadır. Başvurusu uygun görülen aileler belirlenen bu ücretleri PTT şubelerinden alacaklardır. Çocuk parası yardımı her ay annenin adın PTT hesabın yatırılacaktır.

1 Yorum

  1. Pingback: Çocuk Parası Nereden ve Nasıl Alınır? | Kredi Notu Öğrenme - Kredi Notu Sorgulama ve Hesaplama

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir