Çeyiz Hesabı

Devlet vatandaşlarına birçok alanda maddi destek sağlayan projelere imza atmaktadır. 2015 yılının sonunda hayata geçirilen çeyiz hesabı projesi de bu kapsamda değerlendirilebilir. Evlenmek isteyen gençlere verilen destek kısa sürede çok fazla talep görmüştür. Hükümet yaptığı çalışmalar neticesinde 27 yaşına kadar evlenmek isteyen gençlere finansal destek sağlama kararı almış ve çeyiz hesabı uygulamasını başlatmıştır. Devlet evlilik sürecinde yaşanan maddi sıkıntılara az da olsa çözüm bulabilmek için bu düzenlemeyi gerçekleştirmiştir. Devlet çeyiz hesabı açan ve bu hesapta 3 yıl boyunca para biriktiren gençlere 5.000 TL nakit para desteği vermektedir. Anlaşmalı bankalardan yapılacak bu işlem neticesinde gerekli şartlar yerine getirilirse bu 5.000 TL’lik yardımı almak mümkündür.

Çeyiz hesabının şartları nelerdir?

Çeyiz hesabı uygulamasından faydalanmak isteyen kişilerin 27 yaşından önce evlenmeleri gerekmektedir. 27 yaşından büyük olan ve evlenen çiftlere bu destek verilmemektedir. Bilindiği gibi bankadan hesap açmak için 18 yaşını doldurmuş olmak gerekmektedir. Ancak çeyiz hesabı kampanyasından faydalanmak ve 18 yaşından önce hesap açmak isteyen kişiler, velilerinin onayı ile hesap açarak kampanyaya dahil olabilirler. Bankadan açılacak çeyiz hesabının en az 3 yıl açık kalması ve bu hesapta para biriktirilmiş olması gerekmektedir. 27 yaş sınır da göz önüne alındığında, hesabın en geç 24 yaşında açılmış olması zorunludur. Açılacak çeyiz hesabı TL cinsinden açılmak zorundadır, döviz hesapları için destek verilmemektedir. Hesaba düzenli ödeme yapılması gerekmektedir.

Gerekli tüm şartları yerine getiren ve 27 yaşından önce evlenen kişiler çeyiz hesabı desteği almak için, 27 yaşından önce evlendiğini gösteren evlilik belgesi ile ilgili birimlere müracaat etmelidir. Gerekli yardım çeyiz hesabının bulunduğu banka üzerinden gerçekleştirilecektir. Bu süreçte verilen yanlış beyanlar ve alınan haksız çeyiz hesabı desteğinin tespit edilmesi durumunda bu tutar ilgili kişiden faiz oranı da eklenerek tahsil edilecektir. Mevcut durumda Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı çeyiz hesabı desteğini 5.000 TL ile sınırlandırmıştır. Ancak yakın zamanda bu tutarın daha da artması için çalışmalar yapılacağı tahmin edilmektedir.

Çeyiz hesabı hizmeti veren bankalar

Çeyiz hesabı kampanyasından faydalanmak için ülkemizde faaliyet gösteren tüm mevduat ve katılım bankalarından hesap açabilirsiniz. Hesabın yurt içindeki bir şubeden açılmış olması gerekmektedir. Hesap mutlaka TL cinsinden açılmalıdır, aksi takdirde bu yardımdan faydalanmanız mümkün değildir. Bankada hesap açarken çeyiz hesabı açmak istediğinizi belirtmeniz gerekmektedir. Bir başka zorunluluk ise çeyiz hesabının en az 3 yıl açık kalmış olması ve bu hesaba her ay para yatırılması gerekliliğidir. Çeyiz hesabına her ay 100 TL ile 1000 TL arasında para yatırılması şarttır. 3 defa ödeme yapılmaması durumunda kişi, çeyiz hesabı sisteminden otomatik olarak çıkarılmaktadır.

Devlet desteği ile alınabilecek destek en fazla 5.000 TL olarak belirlenmiştir. Bu tutar en üst seviye olup hesabın açık kalma süresine göre daha düşük seviyelerde destek de verilebilmektedir. Çeyiz hesabının 3 sene boyunca açık kalması durumunda devlet tarafından alınabilecek destek en fazla 4.000 TL’dir. Çeyiz hesabı 4 yıl boyunca açık kalmış ve her ay düzenli ödemeler yapılmış ise alınacak destek 4.500 TL olarak belirlenmiştir. Çeyiz hesabının bir diğer özelliği de bu hesabın haciz edilememesidir. Başka bir kredi ya da kredi kartı borcunuzdan dolayı çeyiz hesabınıza herhangi bir haciz işlemi uygulanması yasaklanmıştır. Hesap ancak kişinin talep etmesi durumunda kapatılamaktadır.

1 Yorum

  1. Pingback: Devlet Destekli Çeyiz Hesabı Nedir, Nasıl Açılır? | Kredi Notu Öğrenme - Kredi Notu Sorgulama ve Hesaplama

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir