BANKA PROMOSYONLARI NELERDİR, KİMLER YARARLANABİLİR?

Bankalar devlet kurumları ile yaptıkları anlaşmalara göre, çalışanların bir kaç gün süre ile maaşlarını değişik şekillerde değerlendirmek amacıyla kullanırlar. Bunu yapabilmek adına kurumlarla yaptıkları anlaşmaya göre çalışanlara banka tarafından tek seferde ya da parça parça ödenmek üzere verilen paraya banka promosyonları denir.  Banka promosyonları için bankalar işe kurumlar arasında içerisinde kurul üst amirinin, sendika temsilcisinin ve komisyon üyelerinin bulundukları bir görüşme düzenlerler. Bankalar bu görüşmeler sırasında banka promosyonları tekliflerini kurumlara sunarlar.

Banka Promosyonlarından Kimler Yararlanabilir?

Banka promosyonları sözleşmeleri kişilerle değil kurumlarla yapıldığı için bu haktan ancak çalıştığı kurumun banka promosyonları sözleşmesi olan çalışanlar yararlanabilirler. Genellikle devlet memurları olmakla birlikte artık büyük kurumsal şirketler de bankalarla anlaşıp bu imkanı çalışanlarına sunmaktadırlar. Örneğin bir ilde görevli olan 1500 öğretmenin ve 1000 kadar MEB görevlisinin olduğunu düşünürsek bankalar  banka promosyonları tekliflerini o ildeki en üst düzey MEB görevlisine sunarlar. Buna durumda bankalar arasında bir rekabet başlar. Kurumu hangi bankanın alacağı rekabetidir. Bu yüzden görüşmeler sırasında bankalar çalışanlara verecekleri banka promosyonları miktarlarını ne kadar yüksek verirlerse kurumlar genellikle o banka ile anlaşırlar. Bankalar kurum ile anlaştıktan sonra bir sözleşme yaparlar ve sözleşmede aksi belirtilmediği sürece çalışanlara anlaştıkları banka promosyonları  miktarını tek seferde öderler.  Ancak genellikle devlet kurumları ile bankalar arasında bu sözleşmede ödeme miktarı taksite dağıtılır. Çünkü tek seferde ödenen banka promosyonları miktarları, kurumlara yeni atamalar olduğunda yeni bir sözleşmeye kadar atananların bu paradan yararlanmasını engeller. Bu tarz adaletsizlikler olmaması adına bankalar ile kurumlar banka promosyonları miktarının taksitle verilmesine yönelik bir sözleşme imzalarlar.

Bankaların, banka promosyonları teklifi ile kurumlara gitmelerinin sebebi ise çalışan maaşlarını birkaç gün değerlendirmek dışında çalışanlara açtıracakları vadesiz hesaplar ve verecekleri kredi kartları ile daha fazla müşteri kazanmaktır.  Bu sebeple banka promosyonları hem müşteriler için hem de bankalar için oldukça faydalı bir sistemdir. Her iki tarafında kazancının olduğu bir çalışma şeklidir.

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir