Banka İpotek Kaldırma Nasıl Yapılır?

Ev aldınız ve karşılığında kredi kullandınız. Tabii ki eviniz artık bankanın ipoteği altında. Borcunuz bitene kadar ödemelerinizi geciktirmeniz durumunda mutlaka bankanın ipotek tehdidini sürekli ensenizde hissedebilirsiniz. Bu ipoteği kaldırarak rahat bir nefes almak isteyenler için banka ipoteği kaldırma nasıl yapılır bunu inceleyeceğiz.

Öncelikle ipoteği kaldırmak için kesinlikle tüm borcunuzu kapatmış olmanız gerekiyor. Çünkü mülkünüz borcunuzu garantiye alabilmek için borçlu olduğunuz kurum tarafından ipotek edilmiştir. Borcunuzu kapattıktan sonra borcunuz olmadığına dair ipotek kaldırma yazısını bankadan alarak Tapu Müdürlüklerine başvurabilirsiniz. Bu kurumda yapılacak inceleme sonucu borcunuzun kapandığı kesinleştirildiğinde ipotek kaldırma işlemi artık başlayacaktır. İpotek olan gayrimenkul borç sahibinin mülkiyetinde olmalıdır. Borcunuzu tamamen ödediğinizde ilgili banka tarafından aranarak yapmanız gereken işlemler anlatılmaktadır. Ayrıca Tapu Müdürlükleri için gerekli ipotek fek yazısı da bankalardan temin edilmesi gerekmektedir. Bu belge elinizde yoksa banka ipotek kaldırma işlemi yapamazsınız. Bu belgeye sahip olabilmek içinde 200-300 TL civarında bir bedel yine bankanız tarafından sizlerden talep edilecektir. Bu belgeyi aldıktan sonra Tapu İl Müdürlüklerinden işlemi başlatabilirsiniz. Bu işlemleri yapmamanız durumunda ipotek kalkmayacak ve ipotek hali devam edecektir. İleride bir gün satış yapmak istediğiniz de bu sorunla karşılaşabilirsiniz.

Eğer krediyle araba aldıysanız yine borcunuz bitene kadar aracınızın üzerinde ipotek koyulur ve borcunuz bitene kadar bu ipotek kaldırılmaz. Borcunuz bittikten sonra aracınızı satabilmek için bu ipoteği kaldırtmanız gerekiyor. Normalde bu işlem bankalar arasında kendiliğinden yapılmaktadır. Ama bankaya bir dilekçeyle başvurmak ve yapılan son ödemenin dekontu da eklenerek başvurmakta fayda vardır. Bu şekilde yaparak işinizi garantiye alabilirsiniz. Kontrolü sağlayabilmek için e-devlet üzerinden gerekli incelemeyi yapabilirsiniz.

Banka İpotek Kaldırma Nereden Yapılır?

İpotek kaldırma işlemi ilgili il müdürlüklerinden yapılmaktadır. Bu işlemler son bulduğunda artık üzerinde ipotek olmayan mülkünüzü satabilirsiniz. Çünkü ipotek olan bir mülkü satmanız mümkün olmayacaktır. Bankalardan almanız gerektiğini söylediğimiz ipotek fek yazısı, bazı bankalarda elden verilmemekte, direk Tapu İl Müdürlüklerine gönderilmektedir. Ayrıca alacaklının alacağı karşılığında koydurmuş olduğu ipoteği kardırma işlemi de vardır. Borcun bitmemesine rağmen alacaklı ipotekten vazgeçebilir ve bu işleme ipotek terkini denir. Bu işlem de yine tapu il müdürlükleri aracılığı ile yapılır.

1 Yorum

  1. Pingback: Banka İpotek Kaldırma Nasıl Yap&...

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir